1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Materiał partnera

Jak wybrać zestaw mebli wypoczynkowych do ogrodu? Podpowiadamy!

Fot. materiał partnera
Trudno cieszyć się ogrodem bez wygodnie zaaranżowanej strefy relaksu, z której można podziwiać ulubione rośliny, słuchać śpiewu ptaków i obserwować naturę wokół przydomowej przestrzeni. Podpowiadamy, jakie meble wybrać, aby urozmaicić przestrzeń i móc cieszyć się odpoczynkiem wśród własnoręcznie wypielęgnowanej zieleni.

Ogrodowa strefa przeznaczona do relaksu na świeżym powietrzu nie może obyć się bez funkcjonalnego i estetycznego kompletu mebli wypoczynkowych. Wyróżnia je wygoda użytkowania, dlatego często mają spore wymiary, a dzięki wykorzystaniu odpornych materiałów są bezpieczne w użytkowaniu na tarasie lub w ogrodowej altanie. Mnogość różnych modeli, wykończeń i stylów tego typu mebli powoduje, że z łatwością można dopasować je do metrażu, aranżacji oraz potrzeb użytkowników.

Rodzaje mebli wypoczynkowych do ogrodu i ich funkcjonalność

Długa przerwa na kawę w otoczeniu zieleni, leniwe popołudnie na sofie pod chmurką, a może spotkanie towarzyskie na trawie? Wybierając meble ogrodowe, należy najpierw zastanowić się nad funkcjami, jakie będą pełnić w sezonie. Istotne jest również miejsce, w jakim będą stały: jego charakter i powierzchnia. Na co można się zdecydować?

 • Komplety wypoczynkowe z sofą do ogrodu

Klasyczne zestawy mebli ogrodowych stworzonych do wypoczynku składają się zazwyczaj z sofy — często narożnej — oraz niskiego stolika kawowego. W większych kompletach występują również pufy lub wygodne fotele. Takie rozwiązanie sprawdzi się na duży taras lub do altany ogrodowej. Będzie też łączyło wiele funkcji i stref. Umożliwi organizowanie spotkań towarzyskich przy kawie i podwieczorku, rodzinnych rozgrywek w ulubione planszówki, pozwoli na komfortowe spędzenie czasu z książką. Tego typu komplety przeznaczone są raczej dla większych rodzin lub osób, które lubią zapraszać gości.

 • Komplety wypoczynkowe z wygodnymi fotelami

Jeśli przestrzeń jest ograniczona, a domownikom raczej zależy na odpoczynku niż spotkaniach towarzyskich, warto przyjrzeć się zestawom, które składają się z dwóch foteli i niewielkiego stolika. To meble stworzone do odpoczynku w samotności lub we dwoje. Takie meble można postawić nie tylko na tarasie lub altanie, ale także w plenerze i na balkonie.

 • Komplety wypoczynkowe z ławką do ogrodu

Jeśli komplet z sofą nie pasuje pod względem stylu lub rozmiaru (np. jest zbyt duży w stosunku do wydzielonej strefy), można zdecydować się na zestaw mebli, w którym kanapę wymieniono na wygodną ławkę z miękkim siedziskiem i dobrze wyprofilowanym oparciem. Konstrukcja jest lekka, bardziej ażurowa, a kształt nawiązuje do romantycznych ogrodów.

Komplet mebli wypoczynkowych do ogrodu — z czego powinien być wykonany?

Najważniejszą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas zakupu kompletu wypoczynkowego do ogrodu jest materiał, z jakiego został wykonany. Najczęściej spotyka się zestawy z technorattanu, drewna, metalu oraz tworzyw sztucznych lub połączeń wymienionych surowców. Jakie meble ogrodowe będą najtrwalsze i najłatwiejsze w czyszczeniu i konserwacji?

 • Komplety wypoczynkowe ogrodowe z technorattanu

Technorattan to jeden z najmodniejszych materiałów do produkcji mebli ogrodowych. Z założenia ma imitować plecionkę rattanową, ale dzięki temu, że jest wykonany z tworzyw sztucznych, jest zdecydowanie bardziej trwały i odporny na działanie warunków atmosferycznych. Jego pielęgnacja jest łatwa, ponieważ nie nasiąka wodą (nawet tą pod ciśnieniem) i nie wchłania środków chemicznych. Warto jednak po umyciu wytrzeć go do sucha, aby nie odbarwił się na słońcu.

Technorattan często łączony jest ze szkłem (np. szklane blaty na stolikach kawowych) oraz metalem, który wizualnie nadaje konstrukcji lekkości. Komplety wypoczynkowe z tego materiału są wygodne, atrakcyjne i dostępne w wielu naturalnych odcieniach: od beżu, po brąz, grafit i czerń.

 • Drewniane komplety wypoczynkowe do ogrodu

Drewno to ogrodowy klasyk, który wyróżnia się trwałością i solidnością. Dobrze zabezpieczony i pielęgnowany, może posłużyć nawet kilkadziesiąt lat, a w razie zniszczenia łatwo go odnowić. Komplety wypoczynkowe z drewna cechuje większa waga od tych z technorattanu lub aluminium. Takich mebli nie przewróci mocny podmuch wiatru lub ulewa. Należy jednak pamiętać, że konstrukcje drewniane nie lubią nadmiaru wody i należy je wycierać po deszczu lub myciu. Do pielęgnacji najlepiej używać specjalnych płynów do czyszczenia drewna.

 • Komplety ogrodowe z metalu i tworzyw sztucznych

To najczęściej lekkie formy i konstrukcje o fantazyjnych kształtach, ażurowych siedziskach lub prostym, minimalistycznym designie. Łatwo je utrzymać w czystości. Nie sprawiają problemów przy przenoszeniu, dlatego warto je wybrać do ogrodów, w których miejsce strefy relaksu nie jest stałe i zależy od pogody oraz nastroju domowników oraz gości.

Meble wypoczynkowe do ogrodu a styl aranżacji

Kolejnym krokiem jest dobór kompletu wypoczynkowego do zaplanowanego stylu aranżacji. Technorattanowa plecionka może występować w wersji bardzo prostej, geometrycznej, stworzonej z brył kwadratowych i prostokątnych lub przedstawiać wersję lżejszą, ażurową.

Można znaleźć modele bardzo klasyczne, wzorowane na formach znanych w designie od dziesięcioleci (np. inspirowane erą PRL-u) lub oryginalne kanapy o opływowych, zaokrąglonych kształtach. Faktura plecionki łączy często nowoczesność z vintage lub boho.

Jeśli taras lub strefa wypoczynku zaaranżowana jest w stylu skandynawskim, prowansalskim lub minimalistycznym, sprawdzą się proste drewniane formy. Rustykalne aranżacje podkreśli beżowa plecionka z technorattanu, zaokrąglone Iinie sof i foteli oraz poduszki w kolorze naturalnego lnu. Dobrą bazą dla projektu retro będą konstrukcje wzbogacone o elementy metalowe i lekkie fotele z ażurowym siedziskiem i podłokietnikami.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze