fbpx

Masaż szwedzki na dobre samopoczucie

Masaż szwedzki skutecznie łagodzi napięcia związane ze stresem
123RF.com

Głęboki, mocny masaż pochodzący z krajów skandynawskich to antidotum na zmęczone i obolałe mięsnie, problemy ze stawami i napięty kark.
Znakomicie wpływa na cały organizm i pozwala jednocześnie zadbać o własne zdrowie ale i wypocząć. Szwedzki lekarz Per Henrik Ling stworzył obecnie znany w całej Europie i bardzo popularny zwłaszcza w jej zachodniej części masaż o głęboko leczniczym działaniu.

Dopasowując siłę ucisku i wykorzystując bogactwo różnych technik masażu, masażysta opracowuje kolejne partie ciała. Za każdym razem masaż ten jest dopasowywany indywidualnie do osoby, jej trybu życia, problemów zdrowotnych i sylwetki. Różnorodność technik i jego wszechstronność sprawia, że jest coraz częściej wybieranym masażem nie tylko zdrowotnym, ale i profilaktycznym.

Na czym polega masaż szwedzki?

Podczas masażu szwedzkiego wykorzystuje się takie techniki, jak głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie, wibracje, wstrząsanie i wałkowanie. Masaż ten polega na terapeutycznym oddziaływaniu na tkanki i mięśnie. Znosi napięcie mięśniowe i poprawia ich wydolność. W zależności od natężenia danego ruchu można uzyskać bardziej pobudzający lub wyciszający efekt. W masażu szwedzkim bardzo ważna jest płynność ruchów i ich harmonia.

Jak wygląda masaż szwedzki?

Masowana osoba układa się na fotelu do masażu, najczęściej rozebrana lub w bieliźnie. Podczas masażu ciało standardowo przykryte jest ręcznikiem, odsłaniając jedynie masowaną część ciała.

Masażysta przy użyciu oliwki lub odpowiednich olejków po kolei opracowuje różne części ciała, skupiając się głównie na tkance mięśniowej, co przynosi ulgę osobom cierpiącym na problemy z układem mięśniowym.

Korzyści dla organizmu z masażu szwedzkiego

Masaż szwedzki najkorzystniej oddziałuje na układ mięśniowy, krwionośny, limfatyczny i nerwowy. Usprawnia krążenie krwi i przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu. Rozluźnia mięśnie, znosi ich napięcie, poprawia wydolność a także poprawia ruchomość stawów. Zmiękcza i wygładza skórę oraz poprawia odżywienie poszczególnych tkanek. Bardzo dobrze wpływa na higienę układu nerwowego, poprawia jakość snu, redukuje stres i pozwala się odprężyć.

Przeciwwskazania do masażu szwedzkiego

Masaż szwedzki, mimo że często stosowany profilaktycznie, ma swoje przeciwwskazania do wykonywania. Nie może być wykonywany u osób z wysoką gorączką czy chorujących na choroby zakaźne. Jest przeciwwskazany wówczas, gdy pacjent ma na ciele rany i rozlegle stany zapalne. Nie może też być wykonany u osoby ze świeżymi złamaniami czy zwichnięciami.

Absolutnie zabroniony jest u osób cierpiących na nowotwory, z zakrzepicą, żółtaczką czy niewyregulowanym farmakologicznie ciśnieniem. Nie zaleca się go również kobietom w ciąży.