fbpx

Szczotkowanie ciała na sucho – jakie przynosi korzyści dla skóry?

Szczotkowanie ciała na sucho - jakie przynosi korzyści dla skóry?
(Fot. iStock)

Pobudzenie krążenia, ujędrnienie ciała, wygładzenie skóry i relaks jak po wizycie w spa – to wszystko daje szczotkowanie ciała na sucho. To łatwy, domowy rytuał pielęgnacyjny, którego efekty pokochacie!

Szczotkowanie na sucho doskonale pielęgnuje ciało i pobudza lepiej, niż podwójne esspresso, choć początkowo może wzbudzać negatywne skojarzenia. My też myślałyśmy, że szczotka z twardym włosiem i relaksujący masaż to dwie rzeczy, które nijak nie mogą ze sobą współgrać. Nic bardziej mylnego! Wystarczy przełamać uprzedzenia i spróbować, a gwarantujemy, że szczotka do ciała stanie się nieodłącznym elementem codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Tym bardziej, że jest to dziecinnie proste i bez trudu można to wykonywać w domu. Potrzebujesz jedynie szczotki, koniecznie z naturalnym włosiem, oraz odrobinę chęci i systematyczności.

Szczotkowanie na sucho – skąd się wzięło?

Szczotkowanie ciała jako metoda pielęgnacji wywodzi się z krajów Dalekiego Wschodu, a dokładniej z ajuwerdy, czyli filozofii i medycyny Wschodu. Początkowo służyły do tego wysuszone, twarde części traw, później zastąpiła je szczotka z naturalnego włosia. W tradycji ajuwerdyjskiej szczotkowanie ciała stosuje się od wieków przed poranną kąpielą, by pobudzić organizm do działania. Azjatki szczotkują ciało od najmłodszych lat, dzięki czemu ich skóra pozostaje w doskonałej kondycji na bardzo długi czas. Co więcej, według medycyny Wschodu szczotkowanie ciała ma nie tylko właściwości pielęgnacyjne, ale również oczyszcza organizm z toksyn, złogów energetycznych i poprawia samopoczucie.

Jakie korzyści przynosi szczotkowanie ciała?

Masaż ciała szczotką na sucho ma przede wszystkim działanie złuszczające. Dzięki niemu pozbywamy się martwego naskórka, a skóra wygląda na delikatniejszą, jest wyraźnie napięta i jędrna. Tak oczyszczona skóra szybciej wchłania składniki nawilżające i jest znacznie lepiej dotleniona. Dodatkowo, regularne szczotkowanie ciała pobudza krążenie krwi i limfy, dzięki czemu organizm łatwiej i szybciej usuwa szkodliwe produkty przemiany materii.

Szczotkowanie ciała na sucho pomaga również w walce z cellulitem. Sprawia, że skóra jest ujędrniona i napięta, przez co „pomarańczowa skórka” jest dużo mniej widoczna. W połączeniu z odpowiednio dobranymi składnikami może zdziałać cuda i znacząco poprawić wygląd tych najbardziej problematycznych miejsc. Sprawdzi się również dla tych z nas, które zmagają się z wrastającymi włoskami i krostkami po goleniu. Szczotkowanie na sucho jest jedną z najczęściej polecanych metod w przypadku tych dolegliwości, bowiem naskórek usuwany jest bez ryzyka „zapchania”, jak w przypadku tradycyjnych peelingów. Regularny masaż suchą szczotką skutecznie pomaga „wydostać” się włoskom na zewnątrz.

Jest to także wspaniała forma relaksu. Choć pierwsze próby szczotkowania dla niektórych mogą być lekko nieprzyjemnie, nie warto się zniechęcać! Po kilku dniach skóra przyzwyczai się do nowej formy pielęgnacji, a wtedy szczotkowanie stanie się niezwykle przyjemne i relaksujące.

Jak wykonywać masaż na sucho?

Najważniejsze jest wyczucie odpowiedniego nacisku. Na początku staraj się masować delikatnie, by z czasem pozwolić sobie na mocniejszy masaż. Szczotkowanie na sucho należy wykonywać długimi, posuwistymi ruchami od dołu ku górze, zawsze w kierunku serca. Zaczynamy od stóp i kierujemy się ku tułowiu. Brzuch i klatkę piersiową masujemy bardzo delikatnie, natomiast przy nogach i pośladkach możemy pozwolić sobie na nieco mocniejsze ruchy. Szczotkowanie rąk zaczynamy od dłoni, poprzez przedramię, aż do ramienia. Szczotki z długim włosiem nie należy trzymać prostopadle do ciała, staraj się trzymać ją pod kątem około 45 stopni. Przy krótszym włosiu można ją trzymać prostopadle

Jaką wybrać szczotkę? Przede wszystkim taką z naturalnym włosiem. Zazwyczaj szczotki z włókiem roślinnych są nieco twardsze od tych z włosia zwierzęcego. Ważne jest też, by szczotka od masażu miała pasek lub uchwyt, które znacznie ułatwiają masowanie pośladków i pleców.

Szczotkowanie ciała na sucho przyniesie pożądane efekty tylko wówczas, gdy będziemy wykonywać je regularnie. Wystarczy przeznaczyć na nie 5-7 minut dziennie, by skóra była gładka, miękka, lepiej ukrwiona i napięta. Pamiętaj, że to twoje ciało wie najlepiej, czego tak naprawdę potrzebuje, więc jeśli po kolejnych próbach nadal czujesz dyskomfort, po prostu zrezygnuj z masażu.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze