1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia

Kobiety – mistrzynie świata w godzeniu wielu zajęć

Kobiety potrafią wykonywać lepiej od mężczyzn kilka rzeczy na raz i być bardziej zorganizowane. Mimo to często nie dostrzegają drzemiącego w nich potencjału. Drogie panie, najwyższy czas to dostrzec i docenić!

Kobieca wielozadaniowość

Brytyjscy psycholodzy twierdzą, że w przełączaniu się między zadaniami mężczyźni są wolniejsi i gorzej zorganizowani od kobiet. Dr Gijsbet Stoet z Uniwersytetu w Glasgow zauważa, że płeć męska gorzej znosi od żeńskiej urządzenia i gadżety, które są rozpraszające i zakłócają tryb pracy. Zdaniem badaczy lepsza organizacja kobiet wynikać może z głęboko zakorzenionego doświadczenia. Zgodnie z teorią ewolucji to kobieta od początku musiała zajmować się kilkoma zadaniami jednocześnie – gotować, opiekować się dziećmi – podczas gdy mężczyzna wykonywał bardziej linearne zadania, jak na przykład upolowanie zwierzyny. I to właśnie u kobiet będących w roli matek świetnie uwidacznia się ta wielozadaniowość. Potrafią wydobyć z siebie nieznane pokłady energii, asertywności i wykonywać kilka rzeczy na raz. Mimo to okazuje się, że to mężczyźni uważają, że radzą sobie świetnie z kilkoma zadaniami jednocześnie, a kobiety nie dostrzegają u siebie tych umiejętności.

Mistrzynie organizacji

Kobieca wielozadaniowość sprawia, że panie mają w sobie duży potencjał, aby szybciej i skuteczniej realizować się prywatnie i zawodowo. Zależność tą można zaobserwować u matek, które decydując się na pozostanie w domu, wykraczają poza realizację jedynie zadań domowych. Szukają interesujących metod, które pozwalają im na aktywne spędzanie czasu i czerpanie z tego satysfakcji. Decydują się często na zajęcie w sprzedaży o elastycznym wymiarze godzin. Taka współpraca z klientem jest dla nich świetnym sposobem na rozwój kompetencji miękkich, niezwykle przydatnych zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Wzmacnia ich umiejętności budowania relacji, radzenia sobie ze stresem, zorientowania na cel. Z każdym sprzedanym produktem lub usługą mocniej aktywizuje i popycha do dalszych działań. Przykładem takiego rozwiązania jest praca jako konsultantka np. pod szyldem firmy . Daje ona nie tylko możliwość uzyskania dodatkowego zarobku, ale i rozwoju osobistego, zawierania nowych znajomości oraz wzajemnego inspirowania się. Dzięki ściśle określonej ścieżce kariery umożliwia awansowanie na lidera i budowanie własnego zespołu. Kobiety coraz częściej szukają też rozwiązań, które pozwalają im czerpać korzyści z pasji. Przykładowo panie, które lubią szyć, zakładają sklepy internetowe lub korzystają z serwisów aukcyjnych i wystawiają swoje produkty na sprzedaż. Częściej i odważniej decydują się także na zakładanie i prowadzenie ich z domu. Chętnie tworzą blogi poradnikowe, które dają im możliwość dzielenia się swoją wiedzą i wymiany opinii z innymi kobietami. Są dla nich dobrym bodźcem do spotkań, a czasem nawet inspiracją do łączenia sił i zakładania wspólnych firm.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze