fbpx

Jak zacząć cieszyć się życiem teraz? – 9 wskazówek

Jak zacząć cieszyć się życiem teraz? - 9 wskazówek
fot.123rf

Zapowiada się nie najlepszy dzień. Wstajesz, bo musisz. Twoje ciało krzyczy „nie” i najchętniej schowałoby się pod kołdrę i udawało, że ten świat nie istnieje… Istnieje. Powtarzasz sobie: „nie umiem cieszyć się życiem, nie chcę każdego dnia przechodzić przez to samo”. Co mocniej wzywają cię tak zwane obowiązki. Jak więc, mając taki stan, wstać z radością, lekkością i przeżyć dzień, o którym wieczorem powiesz: „dziękuję, to był dobry dzień”. Jak cieszyć się życiem i każdym dniem? Po prostu – zacznij. Teraz.

 1. Koniec z marudzeniem i narzekaniem. Marudzenie i narzekanie generują ciężką energię. Trudno, by taka energia dawała moc na cały dzień. Nawet takie zwyczajne poranne narzekanie na pogodę obniża nasz potencjał energetyczny i radość życia. A gdyby tak zacząć poranek od uśmiechu i słów witających nowy dzień i nową siebie w tym dniu? Przecież to dopiero początek dnia. Wszystko jest jeszcze możliwe! Jak cieszyć się życiem, skoro już od rana nie widzimy w niczym sensu? Po co programować się negatywnie na cały dzień i „podcinać sobie skrzydła?” Zacznij cieszyć się codziennością.
 2. Jeden mały krok do radości. To przecież nie jest dużo. Na początek poranka znajdźmy jeden powód do radości, który pozwoli wstać z radością i lekkością i pokaże, jak cieszyć się z życia. Uśmiech dziecka, kwiaty na stole, super sukienka, wafelek z czekoladą na śniadanie, słońce, ulubiona muzyka… Rozejrzyjcie się dookoła – wszędzie jest pełno radości.
 3. 10 minut dla ciała. Chociaż 10 minut. Stretching, skłony, przysiady, przeciąganie (jak robi to twój pies lub kot) czy nawet taniec do ulubionej piosenki. No bo jak cieszyć się życiem, kiedy ciało jest ciągle nieruchome i zastane? Ono potrzebuje ruchu, uwielbia być zaopiekowane i zauważone. Sprawdź, a zobaczysz, co to daje.
 4. 10 minut dla siebie, w sercu. Albo chociaż 5 minut (tak, tak, rano czas biegnie szybciej). Przytul siebie, powiedz do siebie kilka ciepłych słów, pełnych miłości, tylko do siebie. Może być po cichu, tak z serca. Ty usłyszysz te słowa, są dla ciebie.
 5. Uśmiechnij się w końcu! To żaden wysiłek, uśmiech jest naszym naturalnym stanem (zobacz, jak często uśmiechają się dzieci i jak one cieszą się życiem). Wykorzystajmy to, że rodzimy się z tym stanem duszy i ciała. Uśmiech zmienia na korzyść wibracje w tobie i wokół ciebie.
 6. Zrób, co masz zrobić. Tak, jakby to były najwspanialsze, najciekawsze, najlepsze działania, które dziś czekają na ciebie. Bo takie właśnie są. Wszystko dzieje się w odpowiednim momencie i najlepiej dla ciebie właśnie teraz. Doceń to, przyjmij to. Działaj, nie myśl. Niech najlepsze będzie wszystko, co robisz tego dnia, nawet jeśli jedziesz zatłoczonym autobusem, padają na ciebie wielkie krople deszczu (a parasol został w domu), czeka cię trudne spotkanie służbowe… Daj z siebie wszystko. Działasz dla siebie. Dla nikogo innego. I działasz ku twojemu zadowoleniu.
 7. Dość krytyki, porównywania, oceniania. Jak zacząć cieszyć się życiem, skoro tak wielką wagę przywiązujemy do negatywnych opinii? One nie mają znaczenia, do niczego nie prowadzą. Znaczenie ma przyjmowanie i akceptowanie rzeczy, jakimi są.
 8. Pamiętaj o życzliwości i serdeczności. Dla siebie i innych. Wszędzie, gdzie postawisz swoje stopy. W każdej sytuacji. Okazuj wdzięczność i miłość. Tym zmieniasz siebie i świat.
 9. Ciesz się życiem. W każdym momencie. To ty jesteś kreatorem każdego dnia i swojego życia. I tylko od ciebie zależy, co powiesz sobie rano, wieczorem, w południe, w styczniu, w czerwcu… Co powiesz i kim będziesz codziennie, i jak odpowiesz sobie każdego dnia na pytanie o to, jak zacząć żyć i cieszyć się własnym życiem.

Jak więc cieszyć się każdym dniem? Spróbuj wziąć sobie do serca tych 9 porad i przede wszystkim – zacznij od dzisiaj. Pięknego dnia!

Paulina Skorwider. Uczy siebie i innych uważności, świadomości, miłości i radości życia w codzienności. Wie, że sekret szczęśliwego życia kryje się w harmonii z ciałem, duszą i sercem, co sprawdziła i wciąż nieustająco sprawdza na własnej skórze. www.PaulinaSkorwider.com

 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze