fbpx

Liczba przyjaciół a budowa mózgu

Liczba przyjaciół a budowa mózgu
123rf.com

Duża liczba przyjaciół świadczy o większej korze przedczołowej mózgu – wynika z nowych badań przeprowadzonych na University of Oxford.
Okazuje się, że w celu utrzymania kilku głębokich przyjaźni, konieczne jest wykorzystanie tego, co psychologowie nazywają „mentalizing” czyli „czytanie umysłu”. Chodzi o zdolności rozumienia, co inna osoba myśli. Ta umiejętność jest niezbędna w chociażby w prowadzeniu szczerej rozmowy. Badanie oksfordzkich naukowców jest pierwszym, które udowadnia, że przyjaźnienie się powiązane jest z rozmiarem kluczowych obszarówmózgu, zwłaszcza płata czołowego.

– To wielkość mózgu określa nasze umiejętności społeczne, a one pozwalają mieć wielu przyjaciół – mówi dr Joanne Powell, psycholog z Uniwersytetu w Liverpoolu.
Na potrzeby badań naukowcy wykorzystali rezonans magnetyczny do skanowania mózgów 40 ochotników w celu pomiaru wielkości kory przedczołowej.
– Odkryliśmy, że ludzie, którzy mieli więcej przyjaciół, lepiej rozumieli co inna osoba myśli, a ich połączenia nerwowe w mózgu były bardziej aktywne w orbitalnej korze czołowej, bezpośrednio nad oczami – powiedział Robin Dunbar z University of Oxford. – Zrozumienie związku między wielkością mózgu a liczbą przyjaciół pomaga zrozumieć mechanizmy, które doprowadziły do rozwoju większych mózgów u ludzi niż innych gatunków naczelnych.

Wyniki badań opublikowano w Proceedings Journal of the Royal Society.

Źródło: University of Oxford

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze