fbpx

Obcowanie ze sztuką na co dzień

Obcowanie ze sztuką na co dzień
123rf


Kontakt z dziełami sztuki sprawia, że codzienna perspektywa dnia pełnego obowiązków zmienia się. Sztuka może być jedną z wyznawanych wartości i źródłem szczęścia. A na pewno niweluje nasz stres. Jak z nią obcować jak najczęściej? Oto 6 wskazówek.

1. Oglądaj albumy. Na wyjście do muzeum nie zawsze jest czas, ale na przejrzenie książki z przedstawieniami dzieł sztuki prędzej znajdzie się pół godziny wieczorem nawet w tygodniu po stresującym dniu. Nie musisz tych książek, które są drogie, zawsze kupować, możesz korzystać z bibliotek.

2. Kupuj pocztówki z dziełami sztuki. To tani i praktyczny sposób, żeby blisko siebie mieć sztukę. Można je wstawiać w ramki i trzymać na biurku w pracy lub w domu. Można układać je w albumie do zdjęć i przeglądać. Samo ich zbieranie może by c frajdą.

3. Odwiedzaj muzea, jakbyś była na spacerze. To, że znasz już ekspozycję stałą muzeów w swoim mieście, nie oznacza że masz przestać tam chodzić. Można traktować muzea jako miejsce spacerów. Chodź tam, żeby trochę poprzebywać w bliskości obrazu czy rzeźby, która aktualnie robi na tobie wrażenie. Zapytaj się w muzeach o rodzaj wejściówek czy biletów, które będą dla ciebie korzystne.

4. Odwiedzaj galerie i desy. Nie musisz kupować antyków lub innych pięknych przedmiotów, żeby je oglądać. Traktuj sklepy jak muzea. Ciesz swoje oczy pięknem rzeczy, sprawiaj sobie taką przyjemność. Postępuj tak zwłaszcza podczas wyjazdów, to kształcący zwyczaj.

5. Sama twórz. Sięgnij po swoją kreatywność. Stań się artystką, a sztuka będzie z tobą zawsze. Pisz, maluj, rysuj, układaj bukiety, rób coś ręcznie i dekoruj swoje otoczenie własnymi dziełami sztuki.

6. Fotografuj. Rób zdjęcia dziełom sztuki, zabytkom czy naturze. Możesz je trzymać w komputerze i oglądać, albo możesz zrobić ze swoich dzieł domową ekspozycje. Samo dobieranie ram jest już tworzeniem. Baw się dobrze!