fbpx

Twórczość – 7 rad, aby stała się częścią życia

Twórczość - 7 rad, aby stała się częścią życia
fot. 123rf

Każda z nas nosi w sobie artystkę. Czyli osobę, która posiada talent. Unikalny, osobisty, jedyny w swoim rodzaju. Pisanie nowelek, malowanie na szkle, gra na gitarze, pieczenie kreatywnych tart, haftowanie motyli, stawianie Tarota. Obojętne co, ważne, by to robić. Ponieważ właśnie twórczość pozwala nam doświadczyć siebie na głębszym poziomie.
Bez twórczości pewnego dnia możemy usiąść i powiedzieć: „No tak, dzieci mam, pracę też, mężczyzna również występuje, i samochód, i na wczasach w Turcji było fajnie, ale czegoś brakuje”. Chwile poświęcone na twórczość, to chwile wyłącznie dla ciebie. Co się może w tobie obudzić? Czego możesz się na swój temat dowiedzieć? To tajemnica, która czeka, by ją odkryć.

Clarissa Pinkola Estes, autorka bestselleru „Biegnąca z wilkami”, namawia nas, by poczuć wreszcie w sobie Dziką Kobietę, czyli kogoś, kto, po pierwsze, wie kim jest. Kogoś jedynego w swoim rodzaju. Mamy z tym kłopot – żeby poczuć własny odcień, smak, coś tylko swojego. Gdy zajmiesz się twórczością, zobaczysz siebie jak w lustrze. Estes ma dla nas rady, jak wreszcie to zrobić.

1. Reaguj na wszystko wokół

Nie śpij! By tworzyć, trzeba być wrażliwą na świat. Twórcze podejście to adekwatne reakcje do tego, co wydarza się w każdej chwili. Umiejętność wybierania kilku pośród setek możliwych myśli, uczuć, sposobów postępowania i reakcji, które w nas powstają i łączą się w niepowtarzalny przekaz. A jest w nim rozmach, pasja, głęboka treść.

2. Zacznij

Jeśli się boisz, zacznij mimo to. Jeśli nie można inaczej ponieść klęskę, pozbieraj się i zacznij od nowa. Jeśli się nie uda, co z tego? Zacznij jeszcze raz. Jeśli się obawiasz, że coś wyskoczy i cię ugryzie, niech to się wreszcie stanie. Wtedy strach minie, a ty będziesz wolna i twórcza.

3. Szanuj czas

Tworzysz? Wywieś kartkę: „Dzisiaj nie istnieję dla świata”. Bliscy poradzą sobie sami, sprawy do załatwienia niech nauczą się cierpliwości. Chodzi o to, żeby czas, w którym tworzysz, był przez ciebie szanowany. Wyznacz granice.

4. Nie rezygnuj

Trwaj przy uskrzydlających zajęciach, bez względu na to, czy czujesz się silna i gotowa, czy też nie. Jeśli dla ciebie to trudne, a nawet chwilami bolesne, wejdź w to i zostań. Raz na zawsze trzeba ogłosić: „Kocham swoja twórczość bardziej, niż depresję i poczucie bezsensu”. Codziennie podlewaj swoją sztukę życiodajną wodą, którą jest twoja uwaga.

5. Broń swego twórczego życia

To test – kiedy zajmiesz się sztuką, znajdą się tacy, którzy będą wątpić, szydzić, wbijać szpile. Ale niech żadna myśl, żaden mężczyzna, żadna kobieta, żaden wewnętrzny głos nie wpędzi cię znowu do miejsca, w którym będziesz czuć głód tworzenia. Jeśli będzie konieczne, pokaż kły.

6. Doskonal swoje dzieło

Przywołaj całą swoją energię. Staraj się zachować równowagę między codziennymi obowiązkami a natchnioną wizją. Dąż do doskonałości – ten stan można poznać po tym, że czujesz się dobrze w swoim życiu.

7. Zapewnij twórczości strawę

To, co karmi duszę, to przede wszystkim: czas, przynależność, pasja, niezależność. Co to dla ciebie oznacza?

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze