fbpx

Wakacje z rodziną

harmonijne wakacje z rodziną
123rf.com

Zazwyczaj w związku z wakacjami mamy spore oczekiwania. Wiadomo – potrzebujemy odpoczynku i wyciszenia. Co można zrobić, żeby wakacje z rodziną przebiegły harmonijnie? Ustalić przed wyjazdem kilka spraw. Jakich?

1. Biologiczne zegary. U każdego z nas trochę inaczej on tyka. Ważne jest, żeby podczas wyjazdu znaleźć kompromis między uszanowaniem każdego a wspólnotą interesów. Zastanówcie się, czy wolicie się wysypiać, czy wstawać wcześniej, żeby wykorzystać czas na aktywności. Czy może priorytetem będzie dla was zabawa do białego rana. Jeśli wybieracie się w podróż z małymi dziećmi, ustalcie, kto będzie przy dziecku podczas drzemki popołudniowej, jak będziecie się wymieniać przy opiekowaniu się maluchami.

2. Preferencje kulinarne. Jaki jest wasz ideał żywienia się na wakacjach? Czy lubicie włóczyć się po restauracjach i kawiarniach, czy może szkoda wam na to funduszy, bo wolicie zwiedzać przede wszystkim zabytki i możecie żywić się w stylu piknikowym? To jest sprawa warta ustalenia, jemy przecież codziennie.

3. Zakupy. Podczas urlopu najlepiej zminimalizować ilość czasu przeznaczanego na robienie zakupów. Tak się zorganizujcie, żeby jak najmniej przebywać w sklepach. Jeśli już, to raczej w celach turystycznych, żeby zbadać miejscowe specjały i przywieźć sobie fajne pamiątki.

4. Wahania nastroju. Zdarza się, że właśnie podczas wakacji w najbardziej kochającej się rodzinie wzrasta drażliwość. Powód: początkowy dodatkowy stres a także przebywanie razem przez cały czas często w mniejszej przestrzeni niż mieszkanie (hotelowy pokój, samochód, samolot). Kiedy będziecie wiedzieli, że tak może się stać, nie ulegniecie tak łatwo negatywnym emocjom.

5. Sen. To jest bardzo ważne, żeby podczas wakacji dobrze się wysypiać. Od tego zależy nasz nastrój w ciągu dnia. Dlatego zadbajcie o dobre warunki do snu: dwa pokoje zamiast jednego, zatyczki do uszu, herbatę z melisy, itp.

6. Razem z teściową. Jeśli już zdecydowaliście się na ten wariant, od początku w sposób łagodny ustalcie granice i zasady obowiązujące podczas podróży. Może zaprosiliście mamę na wakacje, żeby wieczorami zajęła się dziećmi, bo wy chcecie pobalować? Jeśli tak, niech będzie to jasne od początku. Posłuchajcie też, czego ona oczekuje od was, jakie ma potrzeby i wyobrażenia o wspólnym wyjeździe.

7. Wyrównane oczekiwania. Dobrze jest, żebyśmy byli świadomi tego, czego od urlopu oczekujemy. Tobie na przykład marzy się bujanie na hamaku i patrzenie na chmury, a on chce przede wszystkim pływać w jeziorze, ma zamiar wypożyczyć kajak i ruszyć w drogę. Jedno dziecko jest zazwyczaj bardziej wycofane i boi się wody, drugie nie można spuszczać z oka, bo nie usiedzi w miejscu. Powiedzcie sobie o swoich oczekiwaniach dotyczących wakacji i uwzględnijcie też temperamenty dzieci. Zastanówcie się, jak można pogodzić interesy wszystkich.

8. Pieniądze. Mogą stać się one źródłem wakacyjnych spięć. Dlatego dobrze zaplanujcie wyjazdowy budżet i ustalcie na co chcecie wydać pieniądze.