fbpx

Pamiątki z wakacji

pamiatki z wakacji
123rf.com

Czy zdarza ci się, że po powrocie do domu otwierasz walizkę i zastanawiasz się, po co właściwie przywozisz te wszystkie pamiątki z wakacji?
Kamyki i muszelki z plaży, tradycyjne ozdoby ludowe, dewocjonalia, pocztówki… – to tylko niektóre z pamiątek, które przywozimy ze sobą. Najpierw oglądamy je często i z zachwytem opowiadamy o nich znajomym. Po pewnym czasie umieszczamy na półce, potem wkładamy podczas porządków do pudła a wreszcie lądują w piwnicy albo na śmietniku. Czy tam jest ich miejsce? A może trzeba przemyśleć, jakie pamiątki z wakacji przywozić, tak by ich wartość długo pozostała dla nas ważna.

Jaka jest rola tych przedmiotów? Utrwalają dobre wspomnienia związane z miejscami, które odwiedziliśmy. Muszla nie jest zwykłą muszlą, ale przypomina nam o beztrosce i relaksie, jakich doświadczyliśmy gdzieś na ciepłej plaży. Pocztówka jest tą lepszą wersją zdjęcia, zachowuje obraz ważnego dla nas miejsca, jaki w sobie nosimy. Każda pamiątka, nawet błaha, ma za zadanie przywracać dobre wspomnienia i utrwalać te chwile, kiedy na chwilę zmieniliśmy rzeczywistość.

Szybko jednak okazuje się, że pamiątki z wakacji – choć przywożone z różnych miejsc – często się powtarzają. Jak więc sprawić, by nie traciły swojej wartości w naszych oczach i nadal przypominały nam o wyjątkowych wakacyjnych chwilach? Oto kilka wskazówek:

  1. Zamiast zabierać ze sobą pięć muszelek, wybierz tylko jedną. Zastanów się, co sprawia, że jest taka wyjątkowa. Czy na pewnie nie masz już w domu podobnej? Wyobraź sobie, co się z nią dzieje pół roku po wakacjach. Nadal leży na półce w sypialni czy spadła za komodę i nawet tego nie zauważyłaś? A może już dawno wylądowała w koszu? Jeśli to któraś z tych ostatnich opcji, to szkoda ją zabierać z plaży.
  2. Wybieraj pamiątki związane z twoimi zainteresowaniami. Kolekcjonujesz oryginalne szale albo interesujesz się różnymi tkaninami? Przywieź coś, co powiększy zbór lub wzbogaci wiedzę. To o wiele cenniejszy prezent niż zestaw pocztówek, o których za chwilę zapomnisz lub z braku laku wykorzystasz jako podstawki po gorący kubek.
  3. Smakuje ci lokalna egzotyczna kuchnia? Może zamiast kolejnego naczynia z laki albo zestawu bransoletek zafundujesz sobie zestaw aromatycznych przypraw, pyszną kawę albo wyjątkową pastę, która – gdy skosztujesz ją za kilka tygodni we własnym domu – przypomni magiczne smaki wakacji.
  4. Z wakacji warto przywieźć coś, czego nie dostaniemy w naszym kraju czy mieście, a co ma dla nas dużą wartość. Może książkę wydawnictwa, które nie ukazuje się u nas, może coś praktycznego wykonanego z lokalnego materiału? Wakacje są wyjątkowe, dlatego przywieźmy z nich coś wyjątkowego a nie kolejny wisiorek do naszej nigdy nienoszonej kolekcji.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze