Seks bez zobowiązań

seks bez zobowiazan
123rf.com

Niegdyś: seks tylko po ślubie. Dziś: seks tylko dla seksu. Coraz częściej: hotel, nieznajomy, którego nigdy nie spotkasz, ciągu dalszego nie będzie. Czy seks bez zobowiązań to znak czasów?
Oczywiście, wciąż wiele osób uważa, że seks musi być powiązany z bliską relacją, uczuciem i intymnością. – Ich zdaniem jedynie partnerzy mogą pozwalać sobie na większą otwartość w sypialni i coraz śmielsze techniki – mówi Anna Golan, psycholog, seksuolog kliniczny oraz ekspert ds. badań portalu C-Date, który koneserom randkowania umożliwia tzw. casual dating. Coraz więcej osób wyznaje dziś jednak odmienną zasadę: seks z nieznajomą/mym daje silniejszą ekscytację. – Według sondażu przeprowadzonego na zlecenie C-Date aż 34 proc. badanych Polaków uważa, że seks z kimś, kogo się nigdy wcześniej nie spotkało, jest wyjątkowo kuszący – dodaje Anna Golan.

Casual dating

Wśród miliona – Janka. Kocha swoją pracę, uwielbia się bawić. – Nie chcę teraz związku. W przyszłości jak najbardziej: mąż, dzieci, ale dopiero za kilka lat, co nie znaczy, że zamierzam rezygnować z seksu – wyjaśnia. – Poznaję wielu przystojnych facetów. I uwierzcie mi, żaden nie ubolewa, że rano widzi mnie po raz ostatni. Tak się teraz żyje: nawet single mogą uprawiać dziś dużo seksu, jeśli tylko zechcą.

„Casual dating” coraz śmielej toruje sobie drogę do naszych sypialni. Nazwa ta oznacza randkowanie bez zobowiązań. Hasło, które mu przyświeca, to: „mogę wszystko, nie muszę nic”. – Współcześni młodzi ludzie chcą kształtować swoje życie w rytm własnych potrzeb, a nie zasad tworzonych przez innych – wyjaśnia Małgorzata Zaryczna-Pogorzelska, psycholog i seksuolog kliniczny. – Akceptują fakt, że człowiek to istota seksualna, więc nie będąc w związku i go nie planując, dają sobie przyzwolenie na erotykę.

Niezobowiązujące randkowanie to dla nich okazja do przeżycia chwili przyjemności, zaspokojenia seksualnego głodu czy realizacji skrytych fantazji erotycznych. Według danych portalu C-Date ponad połowa badanych mężczyzn i 44 proc. kobiet deklaruje, że są otwarci na randki z nieznajomymi, również typu casual, czyli bez zobowiązań. Ok. 31 proc. mężczyzn przyznało, że są całkowicie otwarci na spotkanie w celu stricte erotycznym (podobne deklaracje złożyło też 10 proc. kobiet). Co więcej, niemal co trzeci twierdzi, że randka z zupełnie nieznajomą osobą nie krępuje go w żaden sposób! Kobiety są jednak trochę bardziej zachowawcze: tylko 19 proc. nie stresowałoby się takim spotkaniem.

Najwidoczniej jednak umiemy przełamać ten stres, bowiem co piąty badany przyznaje, że ma pozytywne doświadczenia związane z takim randkowaniem, a do faktycznego seksu z nieznajomym przyznała się ponad połowa. Liczby mówią same za siebie: portal C-Date ma dziś w Polsce ponad milion stałych użytkowników! Milion osób nie może się mylić: seks bez zobowiązań powoli staje się znakiem naszych czasów.