1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Szczepionką w raka płuc

Szczepionką w raka płuc

123RF.com
123RF.com
Może już za rok pojawi się lek, który – jak obiecują jego twórcy – może być przełomem w leczeniu groźnego nowotworu.

W sobotę 15 października w Wielkopolskim Centrum Pulmunologii i Torakochirurgii w Poznaniu przedstawiono najnowszą szczepionkę na raka płuc. Jej twórcą jest Habib Fakhrai z Uniwersytetu Medycznego w San Diego, który od długiego czasu zajmuje się walką zarówno z rakiem płuc, jak i rakiem mózgu.

Szczepionka ta może okazać się przełomem w walce z nowotworem płuc. Dotychczas leczono go głównie za pomocą radioterapii, chemioterapii oraz operacyjnie. Szczepionka jest czymś nowym. Dzięki niej system odpornościowy nie da się sparaliżować nowotworowi, będzie w stanie go „zauważyć”, a następnie zwalczyć. Badania pokazują, że może ona zwiększyć szanse pacjentów na przeżycie pięciu lat (od momentu wykrycia) z 10 do aż 50 procent. Będzie można zastosować ją przy każdym rodzaju nowotworu płuc. Oprócz tego jest jeszcze jedna, ale znacząca zaleta – koszty szczepionki będą znacznie mniejsze niż wszystkich stosowanych do tej pory terapii.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, do końca 2012 roku szczepionka zostanie zarejestrowana przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków. Możliwe, że wtedy pierwsza partia leku trafi do Wielkopolski.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze