1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie
  4. >
  5. Światełko dla globalnej otyłości

Światełko dla globalnej otyłości

123rf.com
Do jednych z czynników powodujących przedwczesną śmierć zalicza się otyłość wynikającą z nieprawidłowego odżywiania się. To co jemy nie zawsze jest zdrowe i może prowadzić do negatywnych konsekwencji, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć. Otyłość to plaga dzisiejszych czasów i zmora dla coraz większej liczby ludzi.

Badania wykazują, że Europejczycy spożywają zdecydowanie za wiele produktów z dużą ilością kalorii. Naukowcy z Harvardu pozwalają sobie nazywać otyłość „społecznie zaraźliwą”. Zauważyli, także że w gronie najbliższych zjadamy najwięcej niezdrowych i wysokokalorycznych  posiłków.

Często nie zdajemy sobie sprawy z nieprawidłowego odżywiania się. Według Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Otyłością nadwagę ma ponad jedna trzecia mieszkańców UE, a jedna dziesiąta jest otyła. Przerażające statystyki możemy zaobserwować już w wieku szkolnym,  ponad 400 000 dzieci zmaga się z nadwagą. Warto przerwać tę tendencję i zastanowić się w jaki sposób możemy zmienić nawyki żywieniowe na lepsze.

„Z otyłością możemy walczyć. Zamiast zjadać olbrzymie posiłki, podzielmy je na mniejsze porcje i jedzmy częściej. Słodycze zastąpmy owocami i warzywami, pozwólmy sobie również na więcej ruchu. Zmieńmy Nasz styl życia”- mówi ekspert z portalu PoProstuZdrowo.pl.

Badania pokazują również, że 90% ludzi podjada między posiłkami, które dodatkowo spożywane są nieregularnie. Zapominamy o zdrowym jedzeniu i dostarczamy za mało witamin, mikroelementów, które są niezbędne do utrzymania prawidłowego stanu zdrowia. Błędne nawyki to problem, z którymi zmaga się społeczeństwo. Nasze preferencje żywieniowe niestety przyczyniają się do powstawania otyłości, jednak wystarczy trochę chęci i samozaparcia, żeby poprawić prawidłowe funkcjonowanie organizmu.

Restauracje typu „fast food”, jedzenie na telefon nie sprzyjają naszej dobrze zbilansowanej diecie. Badacze przewidują, że za 40 lat prawie 50% Amerykanów zostanie dotkniętych problemem otyłości. Wyniki są niepokojące, dlatego warto się na nich skupić i zmienić swoje nawyki żywieniowe. Pomocne w tym mogą być konsultacje z ekspertami, dietetykami, którzy pomogą dobrać odpowiednią, indywidualną dietę. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą również ciekawe aplikacje, wśród nich wyróżnia się Internetowy Kalkulator Dietetyczny. Dodatkowo istnieje możliwość rejestracji własnych potraw, zestawów i przepisów. Wystarczy sukcesywnie zapisywać spożywane posiłki w Kalkulatorze i trzymać się wyznaczonego zapotrzebowania kalorii wyliczonego specjalnie pod Twoją wagę. Dzięki temu z łatwością można kontrolować swoją masę ciała i dzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze