1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Artykuły Sponsorowane
  4. >
  5. Jak mądrze wychować dziecko?

Jak mądrze wychować dziecko?

O wychowaniu nie tylko stworzono wiele poradników, ale i temat ten jest ciągle żywy i aktualny. Każdy z rodziców ma swoje złote rady dla innych, jednak istnieje kilka zasad, które sprawdzają się zawsze, a jedna z nich to zachowanie zdrowego rozsądku.

Wychowanie dziecka to trudna sztuka, zwłaszcza gdy pracujemy i nie możemy mu poświęcać tyle czasu, ile chcielibyśmy. Nasza pociecha narażona jest nie tylko na złe wzorce środowiskowe, ale także na wszelkie negatywne pokusy, które wiążą się z Internetem. Tym samym wychowanie dziecka staje się coraz trudniejsze w obecnych czasach, jednak gdy będziemy pamiętać o kilku prostych zasadach, wszystko stanie się nieco łatwiejsze.

Spędzaj czas z dzieckiem na 100%

Nie tylko ilość spędzonego razem czasu się liczy, ale także i jego jakość. Nie warto iść na łatwiznę i włączać naszemu maluchowi bajek, czy dawać tablet do zabawy. Gdy tylko możemy, spędzajmy czas z naszym dzieckiem i poświęcajmy mu uwagę. Zabierzmy je na plac zabaw, wybierzmy się na spacer, a nawet pograjmy razem w ciekawą planszówkę! Niech ten wspólnie spędzony czas będzie naprawdę wartościowy, tak by dziecko czekało na niego z niecierpliwością.

Słuchajmy dziecka

To wydaje się oczywiste, ale często bardziej przepytujemy dziecko, niż faktycznie go słuchamy. Pytajmy dziecko, nie tylko jak mu minął dzień w szkole, ale także czego się w niej nauczyło, jak spędziło czas z przyjaciółmi - to wszystko pozwala na utrzymanie więzi. Gdy wydaje nam się, że dziecko jest niegrzeczne, nie krytykujmy go od razu, tylko próbujmy dojść do przyczyny problemu. Może popełniliśmy błąd, a dziecko w taki sposób, chce nam o tym powiedzieć? Nie warto zamykać się na uwagi, tylko je przyjmować i rozmawiać o nich. W ten prosty sposób nauczymy dziecko, że może z nami porozmawiać o wszystkim, co będzie tylko procentowało w przyszłości.

Nie stosujmy przemocy

Przemoc to także klapsy, czy znęcanie się psychiczne nad dzieckiem. Może to przybierać formę krzyków, szarpania, klapsów, czy poniżania. Wbrew pozorom taki rodzaj przemocy nie pojawia się tylko i wyłącznie w rodzinach patologicznych! Bywa, że stresująca praca, czy problemy rodzinne bądź finansowe odbijają się na naszym dziecku. Nie mamy siły, jesteśmy wyczerpani, a dziecko jest niegrzeczne. Wielu z nas wtedy wybucha. Oczywiście błądzenie jest ludzką rzeczą, ale warto zdawać sobie sprawę z naszych złych zachować, by potem je zmieniać na te dobre. Nim zaczniemy krzyczeć, spróbujmy zaczerpnąć oddech, policzyć do dziesięciu i choć trochę się uspokoić.

Bądźmy konsekwentni

Tylko od nas zależy, jak dziecko będzie odbierało nasze obietnice, czy stosowało się do wyznaczanych przez nas zasad. Jeśli pokażemy, że mówimy jedno, a robimy drugie nie możemy oczekiwać poważnego traktowania ze strony dziecka. Tym samym nie bądźmy gołosłowni i dbajmy o konsekwencję. Ta tyczy się nie tylko kar za przewinienia, ale także i każdej mniejszej bądź większej życiowej sprawy. Dziecko jest doskonałym obserwatorem i możemy być pewni, że szybko zauważy wszelkie niekonsekwencje w naszym zachowaniu. Pytanie, czy chcemy by brało z tego przykład?

Nie bójmy się prosić o pomoc

Wiele pracujemy, mamy coraz mniej czasu, a jednak chcielibyśmy by nasze dziecko miało jak najlepszą opiekę. Warto zainteresować się znalezieniem dobrej niani, która zapewni dziecku zajęcie podczas naszej nieobecności. Możemy popytać znajomych z dziećmi o poleconą nianię, ale także poszukać niań w naszym mieście np. pod hasłem . Takie strony jak pozwalają nam na obejrzenie wielu profili niań i znalezienie tej, która najbardziej nam odpowiada. powinna mieć nie tylko elastyczny grafik, by móc przebywać z naszym dzieckiem w czasie naszej pracy, ale i dzielić te same poglądy na temat wychowania dziecka. Dzięki temu nasze dziecko będzie miało zapewnione poczucie bezpieczeństwa.

Dbajmy o siebie i swoje pasje

Każdy rodzic chce poświęcić dziecku możliwie jak najwięcej czasu. Bywa, że zostając po godzinach w pracy mamy wyrzuty sumienia. Tym samym cały wolny czas staramy się spędzić z dzieckiem, jednocześnie rezygnując ze swoich pasji. Na dłuższą metę nie jest to dobre rozwiązanie. Gdy nie mamy czasu na relaks, stajemy się drażliwi, a swoje frustracje często wyładowujemy na maluchu. Pamiętajmy o prostej zasadzie: szczęśliwy rodzic, to szczęśliwe dziecko. Nie zapominajmy o sobie, nie odmawiajmy sobie wszystkich przyjemności, nie izolujmy się od przyjaciół, tylko starajmy się pogodzić bycie rodzicem, z naszymi innymi potrzebami.

Wychowanie dziecka to niezwykle trudna sztuka. Musimy być cierpliwi i otwarci, by nasze dziecko miało do nas zaufanie i mogło zwrócić się do nas nawet z najmniejszym problemem. Uczmy się, słuchajmy tych mądrzejszych i bądźmy wyrozumiali. Nasze dziecko to doceni.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze