1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Nieznane fotografie Chrisa Niedenthala

Fot. Paweł Krzywicki
Zobacz galerię 5 Zdjęć
Chris Niedenthal, jeden z najważniejszych fotoreporterów PRL-u, otworzył własną stronę internetową, na której będzie można kupić jego fotografie. Część z nich nigdy wcześniej nie ukazała się w Polsce.

Chris Niedenthal, jeden z najważniejszych fotoreporterów PRL-u, otworzył własną stronę internetową, na której będzie można kupić jego fotografie. Większość z nich nigdy wcześniej nie ukazała się w Polsce.

Niedenthal jest autorem jednego z najsłynniejszych polskich zdjęć, „Czasu apokalipsy”, które stało się symbolem stanu wojennego. Przedstawia grupę żołnierzy na tle nieistniejącego już kina Moskwa w Warszawie, na którym wisi plakat filmu Coppoli.

Fotograf przez lata współpracował z zagraniczną prasą. Jego prace trafiały do Newsweeka, TIME'a czy Der Spiegel i wiele z nich jest nieznanych polskiemu odbiorcy.

„Te fotografie to kawał naszej historii, polityczno-społeczna opowieść na temat lat 70. i 80. Chcąc ocalić tę pamięć, zdecydowałem się na zebranie prac w jednym miejscu i stworzenie ogólnodostępnego portfolio. Tak zrodził się pomysł na stronę internetową”, wyjaśnia Chris Niedenthal.

Adres chrisniedenthal.com to oficjalna witryna fotografa i platforma sprzedaży wszystkich 463 zdjęć. Zostały one skatalogowane w kilku kategoriach (od codziennych czynności i historycznych wydarzeń, po portrety miast czy wizerunki zwykłych ludzi). Można zamówić je bezpośrednio na stronie, w trzech różnych formatach i z możliwością przygotowania oprawy. Wszystkie prace dostępne są w limitowanej edycji odbitek, sygnowanych i opisywanych indywidualnie przez fotografa. Chris Niedenthal zapowiada, że z czasem chce powiększać kolekcję na stronie o kolejne prace.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze