1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Prezentujemy teledysk do utworu supergrupy SuperHeavy

SuperHeavy to zespół założony przez Micka Jaggera, a w jego skład wchodzą także Damian Marley, A.R. Rahman, Dave Stewart i Joss Stone.

Dave Stewart (założyciel Eurythmics) muzykę zespołu określa mianem “eksperymentu szalonego alchemika”, bo wymyka się ona wszelkim kategoryzacjom. Eklektyczne brzmienie w pełni odzwierciedla eklektyczny skład grupy. “Mamy trochę reggae, rocka, soulu  i kilka ballad” mówi o płycie SuperHeavy frontman Rolling Stones, który w jednym z utworów śpiewa nawet w Urdu!

SuperHeavy wzięło się z inicjatywy Jaggera i Dave’a Stewarta, którzy byli ciekawi jak brzmiałby zespół złożony z wielu muzyków, ale związanych z  zupełnie odmiennymi gatunkami muzycznymi. ”To wydawało się bardzo dobrym pomysłem, ale właściwie nie sądziłem, że się wydarzy” – mówi o projekcie Mick Jagger. Dosyć szybko jednak panowie znaleźli się w studio razem z Joss Stone, z którą obaj mieli okazję współpracować już w 2004r. w trakcie nagrywania ścieżki dźwiękowej do filmu “Alfie”. Zaproszenie Stone do współpracy przy projekcie było, jak zgodnie twierdzą Jagger i Stewart, “oczywistym wyborem”. Wkrótce do dream teamu dołączył Damian Marley. “Od początku chcieliśmy w naszym składzie Jamajskiego muzyka, bo Mick i ja mamy fioła na punkcie jamajskiej muzyki.” – wyjaśnia Stewart. “Damian jest niezwykle spokojną osobą z genialnymi pomysłami.”- mówi z kolei o współpracy z Marleyem Joss Stone.

Jako ostatni szeregi zespołu zasilił legendarny hinduski kompozytor A.R. Rahman, którego muzycy zapoznali podczas pobytu w Los Angeles. Rahman właśnie w tym czasie został nagrodzony Oskarem za muzykę do filmu “Slumdog – Milioner z Ulicy”. Kompozytor wniósł do grupy to, czego pomysłodawcy SuperHeavy szukali od samego początku - melodykę i sposób śpiewania z zupełnie innej kultury. Piątka muzyków reprezentująca pięć odległych gatunków muzycznych nadzwyczaj szybko znalazła wspólny grunt – w ciągu zaledwie 6 dni powstały aż 22 utwory. Wspólne pisanie piosenek okazało się dla zespołu niecodziennym, ekscytującym doświadczeniem – “Czwórka wokalistów, którzy wcześniej nigdy w ten sposób nie pracowała. To było wspaniałe, bo cały ciężar nie spoczywał tylko na jednej osobie. Świetna zabawa” – wspomina Jagger.

Największą trudnością okazało się jednak nagranie materiału – zebrać cały zespół w jednym miejscu było nie lada wyzwaniem. W efekcie płyta była nagrywana aż w 7 różnych częściach świata – w Los Angeles, Miami, Francji, Turcji, Indiach, a także na Cyprze i Karaibach.

Jeśli chodzi o przyszłość zespołu to Jagger wyjaśnia – “Na razie nie planowaliśmy wspólnej trasy koncertowej, ale jeśli ludziom spodoba się muzyka to kto wie”.

Premiera płyty już 16 września.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze