1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Książki na prezent – 5 tegorocznych nowości

Książki na prezent – 5 tegorocznych nowości

Książki na prezent. (Fot. iStock, materiały prasowe)
Zobacz galerię 7 Zdjęć
Książki na prezent pod choinkę to strzał w dziesiątkę przede wszystkim dlatego, że nie ma nic bardziej relaksującego od spędzenia długiego, zimowego wieczoru z dobrą lekturą. Wybrałyśmy 5 nowości wydawniczych z 2019 roku, które z pewnością sprawdzą się jako książka na prezent –  od powieści, poprzez reportaż, aż po biografię.

Walter Isaacson “Leonardo da Vinci”

W maju 2019 roku przypadała 500 rocznica śmierci Leonarda da Vinci, autora dwóch najsłynniejszych obrazów w historii malarstwa: Ostatnia wieczerza i Mona Lisa. Z tej okazji jeden z najlepszych specjalistów w dziedzinie biografii Walter Isaacson, autor uznanych bestsellerów jak „Steve Jobs”, „Einstain”, czy „Benjamin Franklin”, zdecydował się opisać życie malarza-geniusza. Spod jego pióra wyszedł potężny, liczący 800 stron i 150 ilustracji życiorys Leonarda – nieślubnego dziecka, wegetarianina, homoseksualisty, społecznego outsidera i najbardziej kreatywnego malarza w dziejach ludzkości. Dzieło Waltera Isaacsona to doskonała książka na prezent dla miłośników sztuki i biografii, choć nie jest to zwykły rys biograficzny, a przede wszystkim wyczerpująca odpowiedź na pytanie kim tak naprawdę był da Vinci.

"Leonardo da Vinci", Walter Isaacson, Wydawnictwo Insignis, cena: ok. 50zł

Alex Michaelides „Pacjentka”

„Alicia Berenson miała trzydzieści trzy lata, gdy zabiła męża” – takim zdaniem zaczyna się powieść Alexa Michaelidesa. Książka opowiada historię pięknej malarki i fotografki mody, która będąc u szczytu kariery zastrzeliła swojego męża. Od tego momentu nie wypowiedziała ani jednego słowa, nie broni się, nie zeznaje, nie zdradza swojej wersji wydarzeń. Poznajemy ją w momencie odsiadywania kary w szpitalu psychiatrycznym, gdzie od kilku lat żadnemu terapeucie nie udało się do niej dotrzeć. Do czasu, gdy w ośrodku zjawił się zafascynowany Alicią psychoterapeuta sądowy Theo Faber. To pozycja okrzyknięta mianem najlepszego thrilleru psychologicznego 2019 roku – gwarantujemy, że to idealna książka na prezent dla miłośników intrygującej narracji.

„Pacjentka”, Alex Michaelides, Wydawnictwo W.A.B., cena: ok. 40 zł

Remigiusz Mróz „Iluzjonista”

Książka na prezent dla sympatyków twórczości jednego z najpoczytniejszych polskich  pisarzy. „Iluzjonista” to druga książka autora, której głównym bohaterem jest Gerard Edling – były prokurator, ekscentryk i rzadko spotykany specjalista od kinezyki, czyli badania komunikacji niewerbalnej. W 1988 roku prowadził śledztwo zakończone znalezieniem i skazaniem sprawcy serii zabójstw, którego ze względu na zagadkowe działania nazywano Iluzjonistą. Ponad trzydzieści lat później Edling staje przed tą samą zagadką, bowiem w Opolu na jednym z kąpielisk znaleziono zwłoki z wypalonym symbolem znaku zapytania, tym samym, którego używał Iluzjonista.

„Iluzjonista”, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Filia, cena: ok. 40 zł

Kelsey Miller „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie”

To obowiązkowa, śmieszna książka na prezent pod choinkę dla wszystkich, którzy kochają przygody szóstki przyjaciół z Nowego Jorku. Książka Kelsey Miller zabiera czytelników za kulisy serii „Przyjaciele”, najchętniej oglądanego serialu telewizyjnego. Opowiada nieznane dotąd fakty na temat produkcji, zdradza anegdoty z castingów, przywołuje przełomowe sceny, przypomina zapomniane wątki oraz przedstawia, jak serial kształtował nowe trendy. „Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie” to książka, po której ma się ochotę po raz kolejny obejrzeć serial od początku do końca, tym razem zwracając uwagę na szczegóły, o których opowiada Kelsey Miller.

„Przyjaciele. Ten o najlepszym serialu na świecie”, Kelsey Miller, Wydawnictwo SQN, cena: ok. 40 zł

Agnieszka Jucewicz „Czując. Rozmowy o emocjach”

Agnieszka Jucewicz w swojej książce rozłożyła na czynniki pierwsze emocje dobre, złe, ale również takie, które są niezbędne do codziennego radzenia sobie ze światem. Wprowadza czytelnika w skomplikowany świat uczuć, emocji i stanów, których doświadczamy codziennie, ale często nie umiemy ich nazwać i zrozumieć. Na „Czując. Rozmowy o emocjach” składa się 17 rozmów z psychologami, psychoterapeutami i seksuologami, między innymi Bogdanem de Barbaro, Bartłomiejem Dobroczyńskim, Ewą Chalimoniuk i Danutą Golec. To książka na prezent dla tych, którzy fascynują się podróżami w głąb swojej własnej psychiki.

„Czując. Rozmowy o emocjach”, Agnieszka Jucewicz, Wydawnictwo Agora, cena: ok. 40 zł

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze