1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. 20. edycja festiwalu filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie

20. edycja festiwalu filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie

Tegoroczny festiwal filmowy WATCH DOCS odbędzie się wyłącznie online, w dniach od 4 do 13 grudnia. (Fot. materiały prasowe)
Tegoroczny festiwal filmowy WATCH DOCS odbędzie się wyłącznie online, w dniach od 4 do 13 grudnia. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 6 Zdjęć
Zbliża się jubileuszowa, 20. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Od 4 grudnia na watchdocs.pl będziemy oglądać najciekawsze i najnowsze dokumenty przyglądające się kondycji praw człowieka na całym świecie.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie to jeden z najstarszych i największych na świecie festiwali filmowych poświęconych podstawowym prawom jednostki. Organizatorem wydarzenia jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. W tym roku ze względu na pandemię festiwal odbędzie się wyłącznie online. Od 4 do 13 grudnia, na watchdocs.pl będziemy mogli zobaczyć znakomite dokumenty (cena biletu na pojedynczy seans to 9 złotych). Od 14 grudnia na vod.pl pojawią się również starannie wyselekcjonowane dokumenty z poprzednich edycji festiwalu. Filmy te będzie można oglądać bezpłatnie do 30 grudnia.

W centrum programu tegorocznej edycji znalazła się tradycyjnie sekcja konkursowa, w której rywalizuje dziewięć tytułów z całego świata. Zobaczymy także wybór filmów dotyczących propagandy tworzonej przez wielkie korporacje (sekcja „Dyskretny urok propagandy”), retrospektywę poświęconą ekologii i zmianom klimatu w kontekście praw człowieka (sekcja "Zmieniamy klimat"), filmy poruszające kwestie znajdujące się obecnie w centrum uwagi obrońców człowieka na świecie (sekcja "Chcę zobaczyć"), a także zestaw nowych, znakomitych dokumentów amerykańskich.

Nie zabraknie także przeglądu dokumentów tegorocznego laureata Nagrody im. Marka Nowickiego, przyznawanej przez Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. Otrzyma ją w tym roku japoński dokumentalista Kazuhiro Soda. W ramach retrospektywy jego twórczości, podczas festiwalu będzie można obejrzeć m.in. jego najnowszy film „Seishin Zero", premierowo pokazany na tegorocznym Berlinale.

W programie festiwalu znajdą się także m.in.: irański film „Cienie bez słońca”, reż. Mehrdad Oskouei, (Nagroda Srebrnego Rogu na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym), przedstawiający wstrząsające historie nastolatek odsiadujących w teherańskim więzieniu wieloletnie wyroki za najcięższe przestępstwa oraz „Zwyczajny kraj”, wyjątkowy dokument Tomasza Wolskiego zmontowany z archiwalnych materiałów operacyjnych milicji i służb bezpieczeństwa PRL.

Kadr z filmu 'Cienie bez słońca'. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu "Cienie bez słońca". (Fot. materiały prasowe)

Najciekawsze filmy 20. edycji festiwalu WATCH DOCS

„Złota trucizna" - nowy film utytułowanego szwedzkiego mistrza dokumentu, Frederika Gerttena. To niezwykła historia południowoafrykańskich kopalni, w których wydobyto jedną trzecią znanych ludzkości zasobów złota. Cena tego kruszcu jest jednak wyższa niż wskazują światowe notowania: toksyczne odpady (produkt uboczny „gorączki złota” w RPA) do dziś powodują niewyobrażalne szkody w lokalnych społecznościach.

Kadr z filmu 'Złota trucizna. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu "Złota trucizna. (Fot. materiały prasowe)

"Przyjdź królestwo twoje" - nowy dokument Mayi Zinsthein, autorki pamiętnego filmu o izraelskich ultrasach i ich politycznych powiązaniach („Czyści", org. "Forever Pure"). Film opowiada o niebezpiecznych związkach polityki i religii, i to ponad wyznaniami, bo w ramach sojuszu chrześcijańskich kaznodziejów z Południa USA i izraelskiej prawicy.

Kadr z filmu 'Przyjdź królestwo twoje'. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu "Przyjdź królestwo twoje". (Fot. materiały prasowe)

„W domu reżysera" - brytyjski dokument w reżyserii Marca Isaacsa. To zabawny, ale i skłaniający do refleksji film, którego twórca umiejętnie zaciera granice między prawdą i fikcją, stawiając fundamentalne pytania o granice zaangażowania artysty w swoje dzieło i jego odpowiedzialność za losy bohaterów.

Kadr z filmu 'W domu reżysera'. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu "W domu reżysera". (Fot. materiały prasowe)

"Agencja wpływu" - Diana Neille i Richard Poplak przedstawiają historię Tima Bella, kontrowersyjnego spin doktora, który tworzył kampanie dla niepopularnych polityków, dyktatorów, zhańbionych firm i celebrytów. Firma Bell Pottinger stała się jedną z najbardziej wpływowych firm zarządzających opinią na świecie, dopóki jedna z kampanii nie podżegała do podziału rasowego w Południowej Afryce.

Kadr z filmu 'Agencja wpływu'. (Fot. materiały prasowe) Kadr z filmu "Agencja wpływu". (Fot. materiały prasowe)

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze