1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Greta Gerwig wybrana na przewodniczącą jury przyszłorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes

Greta Gerwig wybrana na przewodniczącą jury przyszłorocznego Festiwalu Filmowego w Cannes

Greta Gerwig (Fot. Emma McIntyre/Getty Images/Academy Museum of Motion Pictures)
Greta Gerwig (Fot. Emma McIntyre/Getty Images/Academy Museum of Motion Pictures)
„Greta Gerwig uosabia odnowę światowego kina, jawi się jako przedstawicielka epoki znoszącej granice i tworzącej język filmowy łączący pierwiastek inteligencji i humanizmu” – napisał w uzasadnieniu wyboru przewodniczącej jury 77. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes prezes festiwalu Iris Knobloch. Amerykańska reżyserka, która podbija w tym roku światowe kino filmem „Barbie”, zastępuje na tym stanowisku Rubena Östlunda. Jest także pierwszą Amerykanką i trzecią w historii kobietą, która będzie pełnić tę prestiżową funkcję.

W historii Festiwalu Filmowego w Cannes rolę przewodniczącej jury pełniły do tej pory Sophia Loren w 1966 roku i Cate Blanchett w 2018 roku. To ogromne wyróżnienie w świecie filmowym, zarezerwowane dla osób najbardziej zasłużonych dla rozwoju światowego kina.

Podczas 77. edycji festiwalu w Cannes, który odbędzie się w maju 2024 roku, jury przewodniczyć będzie 40-letnia Greta Gerwig, która odniosła w tym roku wielki sukces jako reżyserka i współscenarzystka filmu „Barbie”. Komediodramat fantasy ze znakomitymi rolami Margot Robbie i Ryana Goslinga o lalce Barbie i jej przyjacielu Kenie okazał się nie tylko zabawną historyjką w różowej tonacji, lecz także opowieścią z mocnym przesłaniem feministycznym, która padła na podatny grunt. Film zdobył dziewięć nominacji do Złotego Globu i zarobił już 1,44 miliarda dolarów. Tym samym Greta Gerwig została pierwszą reżyserką w historii, której film zarobił miliard dolarów.

– Bardzo kocham filmy – oświadczyła Greta Gerwig odnosząc się do wyboru jej na przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Cannes. – Lubię je robić, lubię je oglądać, lubię o nich godzinami rozmawiać. Dla mnie, jako miłośniczki kina, Cannes zawsze było szczytem tego, co może reprezentować uniwersalny język filmowy.

Greta Gerwig jest znana jako specjalistka od kobiecego kina. Choć zaczynała jako aktorka w filmach „Greenberg” i „Frances Ha” u Noah Baumbacha (obecnie swojego życiowego partnera), w końcu sama zajęła się scenopisarstwem i reżyserią. Jej filmy, w szczególności głośny debiut – komediodramat o dorastaniu zatytułowany „Lady Bird” – oraz nagrodzona Oscarem ekranizacja „Małych kobietek”, zdobyły uznanie widzów i krytyków na całym świecie. Aktualnie reżyserka przygotowuje adaptację „Opowieści z Narnii” dla Netflixa.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze