fbpx

30. rocznica śmierci Romy Schneider

Dziś mija 30 lat od śmierci Romy Schneider, która przeszła do historii jako wspaniała aktorka, ale też jako postać tragiczna.
Romy urodziła się 23 września 1938 w Wiedniu w aktorskiej rodzinie. Jej rodzice rozwiedli się, gdy miała kilka lat. Dziewczynka zamieszkała początkowo u babci, a potem w internacie przy szkole zakonnej.

Romy Schneider zadebiutowała w 1953 r. filmie „Kiedy znów zakwitną białe bzy”, gdzie wystąpiła u boku matki, Magdy Schneider. W końcu lat 50. wyjechała do Paryża. Potem kolejno do Hollywood, gdzie zagrała m.in. u Orsona Wellesa (za rolę w jego filmie została nominowana do Złotych Globów). Mimo sukcesów zawodowych i towarzyskich opuściła Stany Zjednoczone. W 1965 r. przeniosła się do Berlina, a kilka lat później wróciła do Francji. Mieszkała tu aż do śmierci.

Romy Schneider była też bohaterką głośnych romansów, m.in. z Alainem Delonem. Poznali się planie filmu „Christine”, a później (gdy nie byli już parą) zagrali w legendarnym „Basenie”.

Życie aktorki ma w sobie rys tragiczny: próby samobójcze, samobójstwo byłego męża, o które ją obwiniano. Najbardziej dramatyczne wydarzenie miało miejsce w lipcu 1981 r. Nastoletni syn Romy, Dawid, przechodząc przez ogrodzenie koło domu, przebił sobie tętnicę. Zmarł w szpitalu kilka godzin później.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze