Bauhaus w Poznaniu

fot. dzbanek TAC, zaprojektowany przez Waltera Gropiusa – produkowany i dekorowany współcześnie

Muzeum Narodowe w Poznaniu od 20 listopada – 29 stycznia 2011 prezentować będzie wystawę Idea Bauhausu
Niedawno minęło 90 lat od założenia przez Waltera Gropiusa uczelni artystycznej – Bauhaus.

Nazwa Bauhaus nawiązywała do średniowiecznej Bauhütte, strzechy budowlanej, łączącej sobie wszystkie dziedziny rzemiosła budowlanego, a zatem oznaczała wykształcenie wszystkich artystów za pomocą jednakowego kursu wprowadzającego o formach, materiałach, kolorach.

Gropius twierdził, że wszyscy rzemieślnicy są artystami, jak też wszyscy artyści powinni być dobrymi rzemieślnikami. Liczne wiodące muzea i galerie prezentowały dorobek tego okresu.

Poznańska wystawa nie tylko przybliża zwiedzającym historię Bauhausu, ale i przede wszystkim pokazuje, że estetyka Bauhausu obecna jest również we współczesnym wzornictwie.

Na wystawie zobaczyć można plakaty promocyjne z archiwów Bauhausu, prototypy naczyń porcelanowych, zabawki, korespondencję Walteria Gropiusa do Philipa Rosenthala, meble zaprojektowane przez Miesa Van der Rohe, naczynia porcelanowe projektu: Waltera Gropiusa, Henry’ego van de Velde, Wilhelma Wagenfelda i Maruerite Friedlender

Wystawa została zorganizowana we współpracy z firmą Rosenthal. Patronat honorowy objął Ambasador Republiki Federalnej Niemiec w Polsce.

Otrzymujesz tę wiadomość ponieważ Twój adres został zapisany w naszej bazie osób zainteresowanych informacjami z Wydawnictwa Zwierciadło. aby nie otrzymywać wiadomości z grupy mailingowej Zwierciadlo.pl, wypisz się z niej, odwiedzając ten link