fbpx

Eryk Lubos najlepszym aktorem w Karlowych Warach

Podczas 47. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach w Konkursie Głównym wziął udział najnowszy film Jana Jakuba Kolskiego „Zabić bobra”. Międzynarodowe Jury przyznało Nagrodę dla Najlepszego Aktora, odtwórcy głównej roli w filmie, Erykowi Lubosowi.
Lubos został uhonorowany ex aequo wraz z Henrikiem Rafaelsenem, nagrodzonym za rolę w filmie „The Almost Man”.

Bohater „Zabić bobra”, Eryk, ma 37 lat. Był uczestnikiem misji wojennych w Iraku i Afganistanie. Poznajemy go podczas powrotu do domu dzieciństwa, gdzie przyjeżdża przygotować się do kolejnej akcji. Rozmowy telefoniczne z przełożonymi i strzępy informacji, które otrzymujemy budują obraz tajemnicy – niepełny, mgielny, z niejasną rolą Eryka. Przygotowania idą zgodnie z planem aż do pierwszego poważnego błędu mężczyzny – Eryk zakochuje się w siedemnastoletniej dziewczynie bez imienia.

Na konferencji prasowej w Karlowych Warach Eryk Lubos powiedział: “Jest to pierwszy film w Polsce mówiący o syndromie post-frontalnym. To ważny film. Zagrałem całym sobą. Mam nadzieję, że nasz film zostanie odebrany nie tylko na poziomie opowieści o żołnierzu. To także historia o poszukiwaniu miłości i prawdy, o rozstaniach.”

Uwalniając się od krępujących więzów formy, od elegancji stylistycznej kojarzonej z takimi filmami jak „Wenecja”, czy „Pornografia”, Jan Jakub Kolski wkracza na terytorium rezerwowane dotąd dla młodego pokolenia filmowców. Język jest tu jednak sprawą drugorzędną, skutkiem – nie przyczyną. Chodzi przede wszystkim o wyprawę w głąb psychiki dwojga okaleczonych przez los bohaterów. Idąc za ich historią, stajemy się świadkami narodzin skomplikowanego związku. Bohaterowie stopniowo uzależniają się od siebie. Jedyną ucieczką od tej niewoli okazuje się… śmierć.