fbpx

„Powtórnie narodzony” z Penelope Cruz

„Powtórnie narodzony" z Penelope Cruz
VIVARTO

Do kin wszedł prawdziwy wyciskacz łez. „Powtórnie narodzony” to dramat z konfliktem w Bośni w tle oraz niezapomnianą rolą Penelope Cruz.

Wiele temu obrazowi można zarzucić. Że to historia, którą skądś już znamy; że to kolejny melodramat o utracie miłości; że to kolejna historia z tajemnicą w tle. A jednak chwilami trudno oderwać się od ekranu – to za sprawą magnetycznej Cruz, która równie przekonująco gra starzejącą się samotną matkę, jak i rozkwitającą pod wpływem miłości młodą studentkę.

Reżyser Sergio Castellitto opowiada tragiczną historię włoskiej studentki Gemmy i amerykańskiego fotografa Diego. Poznają się w Sarajewie, jeszcze przed konfliktem w Bośni. Oboje młodzi, szaleńczo w sobie zakochani, układają sobie życie w rodzinnych Włoszech Gemmy. Cieniem na ich szczęściu kładzie się brak dziecka – kolejno podejmowane próby przynoszą niepowodzenie, nie dostają też zgody ośrodka adopcyjnego. Ich miłość zdaje się przestać im wystarczać, a Gemma zaczyna być chorobliwie zazdrosna, bojąc się, że utraci ukochanego. Gdy wybucha wojna w Bośni, para postanawia tam pojechać, by wesprzeć poznanych przed laty przyjaciół w potrzebie. Nie wiedzą, że najbliższe wydarzenia zmienią ich życie na zawsze.

Ta historia toczy się równolegle do wydarzeń współczesnych – starzejąca się Gemma przyjeżdża do Sarajewa z dorastającym synem. Matka chce, by chłopak poznał swoją prawdziwą tożsamość i historię, jaka się kryje za jego narodzinami. Ale czy sama Gemma zna prawdę?

„Powtórnie narodzony” to z jednej strony studium uczucia związku ukaranego przez historię, z drugiej pokazuje, jak bardzo wojenna zawierucha gmatwa i niszczy ludzkie losy, jak łączy ze sobą przypadkowych ludzi i na zawsze wpływa na ich przyszłość.

ZAMÓW

E-WYDANIE

Mocną stroną filmu jest tandem aktorski : Penelope Cruz i Emil Hirsch (jako Gemma i Diego). Na uznanie zasługuje także Gianfilippo Corticelli, autor zdjęć. Choć reżyserowi nie udało się uniknąć pewnej banalności w opisie konfliktu w Bośni, to historia mocno porusza a obraz Penelope Cruz na długo pozostaje w naszej pamięci.

ZAMÓW

E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze
?>