fbpx

Kulturalny wrzesień

Kulturalny wrzesień

Tegoroczny wrzesień zapowiada się niezwykle ciekawie, szczególnie dla tych, którzy pomimo kończących się wakacji nie mają zamiaru rezygnować z obcowania ze sztuką w najlepszym tego słowa znaczeniu. W nadchodzącym miesiącu szykuje się bowiem wiele zaskakujących premier muzycznych, filmowych oraz literackich, a także sporo wydarzeń kulturalnych. Zapraszam na przegląd tych najciekawszych, które warto wybrać jesienią.
Jesień to okres muzycznego wyciszenia po krzykliwym lecie. Nadchodzące premiery płytowe z pewnością ucieszą fanów lekkich, bujających rytmów. Królować będą panie – zarówno na zagranicznym, jak i rodzimym podwórku. 9 września swoje albumy zaprezentują Sophie Ellis Bextor oraz Gaba Kulka. Powód do radości będą mieli również fani brytyjskiej grupy Bastille oczekujący na ich drugi krążek zatytułowany „Wild Word”.

Koncertowy rozkład jazdy również wygląda obiecująco. Wszystkich, którzy pamiętają (dzisiaj już kultowy) album „Kayah & Bregovic” z 1999r. ucieszy wyjątkowy koncert „Wedding and Funeral Band”. Odbędzie się on 8 września w warszawskiej Progresji, gdzie artyści spotkają się na jednej scenie po 17–letniej przerwie. Tego samego dnia w Krakowie będzie można podziwiać zespół Kings Of Leon, natomiast dwa tygodnie później w Warszawie w ramach swojej europejskiej trasy koncertowej wystąpi kanadyjska formacja Nickelback.

W kinach także będzie kobieco. W połowie miesiąca na ekrany kin wchodzi trzecia część niekończących się zawirowań miłosnych w życiu Bridget Jones.

Jeśli zamiast kina, wybierasz teatr – przygotuj się na muzyczne doznania oraz solidną dawkę humoru. Teatr Capitol zaprezentuje kontynuację komedii „Zdobyć, utrzymać, porzucić” o problemach damsko-męskich w reżyserii Krzysztofa Jaślara oraz spektakl „Doktor Dolittle i jego zwierzęta” zaplanowany na 24 września. 6.piętro Michała Żebrowskiego stawia na koncerty – w ramach nowego cyklu wystąpi m.in. Anna Dereszowska, natomiast „Boogie Street” oparty na twórczości Leonarda Cohena otworzy nowy sezon w lubelskim Teatrze Starym.

W stolicy nie zabraknie bogatego wachlarza wydarzeń kulturalnych. W planach m.in. festiwal „Warszawa jest Trendy” organizowany w pierwszy weekend września na Placu Defilad oraz „Kino i kuchnia”, czyli tematyczny przegląd kina plenerowego ze sztuką kulinarną w tle. W drugiej połowie miesiąca będziemy mieli również okazję przełamać nasze uprzedzenia do muzyki klasycznej podczas Szalonych Dni Muzyki w Teatrze Wielkim Opery Narodowej. Koncerty w ramach festiwalu odbędą się w dniach od 23 do 25 września.

Jeśli zaliczasz się do grona wielbicieli jesiennych wieczorów z ciepłą herbatą i dobrą książką – dla Ciebie również nie zabraknie czegoś specjalnego. Od 21 września w księgarniach pojawi się kryminał kulinarny dla smakoszy autorstwa Toma Hillenbranda zatytułowany „Diabelski owoc”. Tydzień później odbędzie się premiera nowej powieści Katarzyny Bondy pt.„Lampiony” opowiadającej o tajemniczym podpalaczu terroryzującym miasto.

Znajdzie się też coś dla entuzjastów fotografii i architektury. Od 9 do 18 września w warszawskiej galerii Stalowa będzie można podziwiać wyjątkową wystawę fotograficzną Czesława Czaplińskiego z okazji 15. Rocznicy zamachu terrorystycznego na World Trade Center. Seria 20 fotografii opowie o monumentalnej architekturze wież oraz o zmianach jakie dokonały się po 2001 roku.

Wrzesień nie musi być wcale zimny i nudny! Z powyższego zestawienia z pewnością każdy wybierze coś dla siebie, co sprawi, że tegoroczna jesień będzie równie gorąca, jak opuszczające nas lato.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze