fbpx

„Muzyka na Szczytach” w Zakopanem

„Muzyka na Szczytach” w Zakopanem
Please Add Photos <br> to your Gallery
Zobacz galerię Zdjęć
mat. pras. „Muzyka na Szczytach”

„Muzyka na Szczytach” zabrzmi w tym roku w Zakopanem już po raz ósmy. Pod Tatrami od 3 do 10 września wystąpią światowe gwiazdy kameralistyki – klarnecistka Shirley Brill, pianista Jonathan Aner, sopranistka Olga Pasiecznik, a także kwartet smyczkowy Royal String Quartet. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów Paweł Mykietyn.

„Muzyka na Szczytach” zabrzmi w tym roku w Zakopanem już po raz ósmy. Pod Tatrami od 3 do 10 września wystąpią światowe gwiazdy kameralistyki – klarnecistka Shirley Brill, pianista Jonathan Aner, sopranistka Olga Pasiecznik oraz kwartet smyczkowy Royal String Quartet. Dyrektorem artystycznymfestiwalu jest jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów Paweł Mykietyn.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest pojęcie „czasu”. W Zakopanem zaprezentowane zostaną kompozycje pochodzące z różnych epok. Po raz pierwszy obok muzyki współczesnej zagości muzyka dawna. Artyści zagrają arcydzieła Roberta Schumana, Oliviera Messiaena, Césara Francka i Domenica Scarlattiego, które wybrzmią zarówno w oryginale jak i we współczesnych aranżacjach. Koncerty odbywać się będą w nowoczesnym gmachu kościoła św. Krzyża oraz zabytkowym kościele św. Klemensa na Pęksowym Brzyzku.

Ósma edycja „Muzyki na Szczytach” rozpocznie się 3 września o godzinie 19.00. W kościele św. Krzyża wystąpi obdarzony niezwykle pięknym i szlachetnym głosem Karol Kozłowski, który wraz ze swoim młodszym bratem – Mischą, wykonają cykl pieśni Dichterliebe. Należy on do arcydzieł twórczości Roberta Schumanna, uznanego za najbardziej wpływowego twórcę epoki romantyzmu. W drugiej części koncertu usłyszymy Royal String Quartet, jeden z najbardziejdynamicznie działających kwartetów smyczkowych na świecie. Grupa łączy wyitne dzieła przeszłości i nową muzykę, odważnie przekraczając granice gatunków. Gościnnie z zespołem zagra pianista Mischa Kozłowski, od wielu lat występujący w największych salach koncertowych Europy, Japonii i Chin. Wspólnie wykonają Kwintet fortepianowy op. 18 Mieczysława Wajnberga.

Duża część programu zostanie poświęcona twórczości Oliviera Messiaena. Wprowadzeniem do muzyki tego wybitnego francuskiego kompozytora będzie recital Arkadiusza Bialica, laureata Międzynarodowego Konkursu Organowego Grand Prix du Chartres we Francji. 4 września wykona Preludium, fuga i wariacje, autorstwa wielkiego protoplasty francuskiego mistrza, Césara Francka. Do najwybitniejszych dzieł Messiaena należy utwór Quatuor pour la fin du temps, skomponowany podczas niewoli artysty w obozie jenieckim w Görlitz. Kompozycja zalicza się również do najbardziej znaczących i popularnych utworów kameralnych XX wieku. „Kwartet na koniec czasu” Messiaena wykonają w Zakopanem gwiazdy światowego formatu: wybitna izraelska klarnecistka Shirley Brill oraz zdobywca nagród w najważniejszych konkursach pianistycznych na świecie, Jonathan Aner. 9 września towarzyszyć im będą skrzypaczka Izabella Szałaj-Zimak oraz wiolonczelista Michał Pepol.

„Rozszerzając tegoroczną ofertę programową, a jednocześnie eksplorując coraz dalsze rewiry czasu, dotarliśmy do muzyki jakiej pod Tatrami jeszcze nie było. Mowa o nurcie HIP (Historically Informed Performance, czyli Wykonawstwie historycznym)” – mówi Paweł Mykietyn, dyrektor artystyczny. 5 września na festiwalu zadebiutuje {oh!} Orkiestra Historyczna. Na scenie pojawi się sopranistka Olga Pasiecznik, której dorobek fonograficzny przekracza 50 tytułów. W kościele św. Krzyża zabrzmią arcydzieła mistrzów baroku.

Muzyka wykonywana przez zespoły instrumentów dętych była zawsze mile widziana w Zakopanem. Kontynuując tradycję, 7 września zagra LutosAir Quintet, który w repertuarze zestawi tradycyjną muzykę amerykańską, polską, turecką i węgierską. Grupa powstała w stulecie urodzin Witolda Lutosławskiego, a tworzą ją soliści Orkiestry Symfonicznej Narodowego Forum Muzyki: Jan Krzeszowiec – flet, Wojciech Merena – obój, Maciej Dobosz – klarnet, Alicja Kieruzalska – fagot i Mateusz Feliński – róg.

Dzień później zakopiańska publiczność będzie miała okazję zapoznać się z muzyką skomponowaną w okresie od XVIII do XX wieku. Artyści przedstawią świeże brzmienie na nowo opracowanych sonat klawesynowych Domenica Scarlattiego, a także kompilację literatury na flet, skrzypce i klawesyn. Całość zostanie wykonana w kameralnym i pięknym wnętrzu zabytkowego kościoła na Pęksowym Brzyzku. W towarzystwie mistrzów oboju i gitary: Arkadiusza Krupy i Michała Nagy, zaprezentują się wspaniałe artystki: Magdalena di Blasi – flet, Joanna Konarzewska – skrzypce i Paulina Tkaczyk – klawesyn.

Koncert finałowy to uczta dla miłośników kwartetów smyczkowych. 10 września w interpretacji Royal String Quartet usłyszymy reprezentatywny wybór z Kunst der Fuge Jana Sebastiana Bacha, kwartet fis-moll Dymitra Szostakowicza oraz słynną Große Fuge op. 133 Ludwiga van Beethovena. Fuga, uznawana za szczytowe osiągnięcie w zakresie form muzycznych, stanowiąca swoisty test warsztatu każdego kompozytora, zabrzmi w trzech odsłonach (Bach, Beethoven, Szostakowicz) w wykonaniu muzyków RSQ: Izabelli Szałaj-Zimak – skrzypce, Elwiry Przybyłowskiej – skrzypce, Marka Czecha – altówka i Michała Pepola – wiolonczela. Koncert rezydentów Queen’s University w Belfaście, będzie zwieńczeniem święta muzyki pod tatrzańskimi szczytami.

VIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” organizowany jest przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem od 3 do 10 września. Wydarzenie finansowane jest m.in. przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Województwa Małopolskiego, Urząd Miasta Zakopane, Bank Zachodni WBK. Honorowy Patronat nad festiwalem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Partnerami są m.in.: Culture.pl, Narodowy Instytut Audiowizualny, Instytut Muzyki i Tańca. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły redakcje m.in. Program II Polskiego Radia, TVP Kultura, Zwierciadło i Przegląd.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze