1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia

Urban gardening, czyli ogród w wielkim mieście

Zobacz galerię 5 Zdjęć
Miejskie ogrody cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko upiększają krajobraz, alepozwalają cieszyć się własną zdrową żywnością. O tym, jak stworzyć własny kawałek zieleni w mieście, podpowiadają styliści z MyBaze.com.

Urban gardening to zjawisko polegające na zagospodarowaniu miejskich nieużytków i stworzenie z nich miejsca przeznaczonego na przykład do hodowli roślin czy warzyw. W inicjatywę wpisują się od lat znane instytucje kultury, a nawet same władze miast. Słynne Museum of Modern Art w Nowym Jorku urządziło na dachu ogród, gdzie nowojorczycy mogą zasadzić zioła. W Berlinie funkcjonuje wielki miejski ogród, z którego owoców mogą korzystać sami mieszkańcy. Największą furorę robią jednak oddolne inicjatywy lokalnych społeczności. A takie powstają już w wielu polskich miastach, m.in. w Warszawie, Szczecinie, Krakowie czy Wrocławiu. Wystarczy bardzo mały balkon, a nawet zwykłe okno czy kawałek zieleni na osiedlu, by stworzyć prawdziwy raj z własnoręcznie zasadzonymi warzywami i ziołami.

Młode marki z MyBaze.com pokazują, że miejski ogródek można tworzyć w ciekawych formach.

FOR.RESTto ręcznie malowane doniczki ceramiczne w różnych rozmiarach i kształtach. Dodatkowo swoimi często zabawnymi wzorami wprowadzają w dobry nastrój.

Z kolei oryginalne, kolorowe akcesoria do ogrodu wykonane z… przetworzonych butelek po mleku proponuje Loll Designs. Nazwa marki pochodzi od słowa „lollygag”, które oznacza słodkie lenistwo. Donice Loll to propozycja dla osób lubiących dobre wzornictwo oraz kreatywne i ekologiczne rozwiązania. Donice w orzeźwiających kolorach pozwalają na tworzenie małych balkonowych ogrodów w wymarzonej gamie kolorystycznej.

Zamiast klasycznych doniczek można w domu czy na balkonie wykorzystać bardziej kreatywne rozwiązania. Zielnik od młodej polskiej marki Witamina D to składane na płasko sakwy, uszyte z wodoodpornej, bardzo trwałej tkaniny. Na dnie posiadają specjalny otwór do odprowadzenia wody, dlatego można bezpośrednio w nich zasadzić np. zioła. Zielniki mogą być też osłonkami dla nieatrakcyjnych donic. Pasują i do domu, i do ogródka.

Zarówno w małych wnętrzach, jak i na balkonach idealnie sprawdzą się wiszące doniczki Bosske Sky Planterstworzone przez nowozelandzkiego projektanta Patricka Morrisa. Zbiorniki zamontowane w doniczkach dostarczają roślinom wodę stopniowo, dzięki czemu zasadzone zioła czy kwiaty są łatwe w pielęgnacji. Wypadnięcie roślin z doniczki uniemożliwia specjalna siatka zamontowana w środku. Prosta aranżacja roślin pod sufitem potrafi wyczarować imponujące wiszące ogrody w nowoczesnym stylu.

Dla osób pragnących wyjść bardziej w miejską przestrzeń, np. tworząc wspólnie z sąsiadami ogródek na osiedlu, sprawdzą się nieco większe formy. Donica „...Trzy”od marki BG Designs powstała z myślą o miłośnikach zieleni, którzy chcą tworzyć kompozycje kwiatowe. Wykonana z komponentu cementowego, dodatkowo zbrojona włóknem szklanym jest bardzo trwała, a do tego mrozoodporna i odporna na warunki atmosferyczne i mechaniczne np. szorowanie.

Własne zioła czy warzywa można zasadzić o niemal każdej porze roku. W przydomowych miniogródkach najlepiej sadzić obok siebie rośliny, które owoce wydają w różnych porach roku. Dzięki temu będą cieszyć oko i zasilać kuchnię przez cały rok.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze