1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Styl Życia
 4. >
 5. Technika scrapbookingu. Jak zacząć?

Technika scrapbookingu. Jak zacząć?

Ręcznie zdobione akcesoria oraz dekoracje biją obecnie spore rekordy popularności. W takim samym stopniu interesują nas gotowe przedmioty, jak i techniki, w jakich zostały wykonane.

W tym artykule przeczytacie o jednej z nich, czyli scrapbookingu. Co to takiego, jak rozpocząć przygodę z tą techniką oraz jakich narzędzi i materiałów do pracy będziemy potrzebowali?

Czym to jest scrapbooking?

to słowo pochodzące z języka angielskiego, w którym oznacza album z pamiątkami (bądź też rodzinny). W praktyce pojęcie to oznacza technikę ręcznego ozdabiania , kartek okolicznościowych oraz wszelkiego rodzaju pamiątek, która przywędrowała do nas ze Stanów Zjednoczonych.

Scrapbooking to nie tylko sposób na twórcze wykorzystanie czasu wolnego, ale także uporządkowanie swoich wspomnień, które nagromadziliśmy, chociażby w postaci zdjęć bądź innych pamiątkowych drobiazgów z najbardziej wyjątkowych dla nas chwil. Posługując się tą metodą, możemy stworzyć dowolne, spersonalizowane akcesoria dla siebie, naszych najbliższych czy znajomych. W ten sposób mogą powstać na przykład plannery, organizery, pamiętniki, przepiśniki, kartki okolicznościowe, a także zaproszenia na ważne wydarzenia.

Potrzebne narzędzia i materiały

Aby móc posługiwać się tą techniką, możemy ograniczyć się do bardzo podstawowych narzędzi. Są to przede wszystkim:

 • ekierka;
 • prosta linijka;
 • klej – najlepiej w sztyfcie lub wyposażony w końcówkę, która pozwoli na jego precyzyjne nanoszenie (typu Magic);
 • ołówek;
 • nożyczki;
 • nożyk do tapet;
 • dziurkacz – zarówno klasyczny, jak i ozdobny.
Ponadto niezbędne będą również określone materiały do zdobienia naszych pamiątek. Na początek wystarczą te najbardziej podstawowe, które otworzą nasz umysł i zachęcą do eksperymentowania. Najważniejszy z nich to papier ozdobny – jednokolorowy lub wzorzysty. Może być to zarówno papier barwiony w masie, jak i papier ekologiczny. Kupując go, należy zwrócić uwagę na jego gramaturę. Im jest ona większa, tym papier będzie grubszy i bardziej odporny na zagniecenia. Zdecydowanie ułatwi to prace początkującym.

Poza tym przydadzą się nam: naklejki, brokat, ozdobne nity i urządzenia do ich mocowania, taśmy ozdobne, koronki, papierowe taśmy czy ozdobne sznurki. Dużą popularnością cieszą się także ozdoby tekturowe. Dostępne są w wielu przeróżnych wzorach. Z czasem, gdy już nabierzemy wprawy i poczujemy, ile radości daje nam scrapbooking, możemy sięgnąć po bardziej wyszukane. Są to m. in. stemple dekoracyjne, farby, pisaki, gotowe szablony, a także samoprzylepne elementy jak np. wszelkiego rodzaju naklejki, perełki, kryształki, dżety, emaliowane ozdoby czy piórka.

Wtedy również możemy poszerzyć zbiór swoich narzędzi o takie, które pozwolą tworzyć bardziej wyszukane prace. Przykład stanowią tutaj maszyny do wytłaczania typu Sizzix lub maszyny tnąco-wytłaczające typu Brother czy też narzędzia do wykonywania precyzyjnych złoceń typu foil quill. Technikę scrapbooking’u można też z powodzeniem łączyć z metodą zdobienia zwaną , polegającą na tłoczeniu jakiegoś wzoru na danej powierzchni metodą na zimno lub na gorąco. Wszystkie niezbędne do scrapbookingu artykuły posiada w swojej bogatej ofercie sklep paperconcept.pl.

Jak zacząć przygodę ze scrapbookingiem?

Chcąc spróbować swoich sił w tej technice, zaczynamy od decyzji, jaki przedmiot poddamy zdobieniu. Na początek najlepiej wybrać coś prostszego, aby sprawdzić, czy ta metoda jest faktycznie dla nas. Gdy już zdecydujemy, co to ma być, musimy znaleźć bazę pod naszą pracę. Jeśli ma to być album ze zdjęciami, pamiętnik bądź planner, potrzebny będzie blok z pustymi, grubszymi kartkami. Sami też możemy go stworzyć, ale lepiej zostawić sobie ten krok na etap, kiedy będziemy już bardziej wprawieni w technice.

Jeżeli chcemy przygotować kartkę okolicznościową czy zaproszenie, wtedy musimy sięgnąć po odpowiednich rozmiarów grubszy arkusz papieru, najlepiej w gramaturze w okolicach 200 g/m2. Chodzi o to, by kartka z jednej strony poddała się naszym próbom jej złożenia. Z drugiej zaś zachowała sztywność niezbędną do utrzymania ozdobnych elementów. Kolejny krok to poszukanie w sieci inspiracji. W Internecie bez trudu znajdziemy mnóstwo tematycznych stron, portali, blogów, a także instruktażowych filmików. Pamiętajmy jednak, aby nie powielać i nie odtwarzać wiernie tego, co zobaczyliśmy. Sami z pewnością będziecie umieli wymyślić coś własnego. To możliwe, gdyż scrapbooking to metoda, która szybko otwiera nawet najbardziej szczelnie pozamykane w naszym umyśle szufladki z kreatywnymi pomysłami.

 

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze