1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Urządzasz łazienkę? Poznaj najnowsze trendy 2019

Urządzasz łazienkę? Poznaj najnowsze trendy 2019

Szukając pomysłu na aranżację łazienki, należy kierować się tym, żeby wnętrze było zaprojektowane w sposób funkcjonalny a jednocześnie estetyczny. Tylko wtedy domownicy będą mogli komfortowo korzystać z tego pomieszczenia. Należy przy tym wziąć pod uwagę aktualne trendy wnętrzarskie. Jakie dominują w 2019 roku? Wśród kolorów, na pierwszy plan wysuwa się czerń i złote dodatki. Nie zabrakło też ponadczasowych płytek ceramicznych oraz drewnianych elementów. Coraz większe znaczenie mają także inteligentne rozwiązania, jak np. czujniki zalania.

Nowoczesna łazienka – w klasycznej czerni

W najnowszych łazienkowych trendach bezapelacyjnie króluje czerń, co stanowi dość zaskakujący – bo całkowity – odwrót od dominującej przez ostatnie lata bieli. Najpopularniejsza jest matowa wersja tego koloru, która prezentuje się bardzo efektownie na powierzchniach naturalnych, np. płytkach inspirowanych kamieniem. Czerń pojawiła się w łazienkowych trendach wnętrzarskich już kilka lat temu, za sprawą armatury w tym kolorze. Kolejno, dołączyły do niej płytki, nie tylko ścienne, ale też podłogowe, a także elementy wykończenia. Pomysłów na przemycenie czerni do łazienki jest bardzo dużo. Można ją wykorzystać na jednej lub wszystkich ścianach i zestawić z jasnymi odcieniami, obecnymi na akcesoriach łazienkowych czy materiałach wykończeniowych, z którymi będzie doskonale współgrać. Warto przy tym pamiętać, że ciemne barwy optycznie zmniejszają wnętrze, dlatego w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni, zamiast ciemnych ścian lub podłogi, lepiej postawić jedynie na czarne dodatki.

Złote dodatki – wnętrze w stylu glamour

W łazienkowych trendach 2019 znalazły się akcesoria w złotym kolorze, które świetnie pasują do czerni, równie modnej w tym sezonie. Dodatki w tym szlachetnym odcieniu mogą pełnić kilka funkcji: nadawać  pomieszczeniu luksusowego charakteru, stanowić kolorystyczny kontrapunkt lub oryginalny detal. Jak przemycić złote elementy do łazienki? Jest na to kilka sposobów. Można postawić na ozdobną ramę lustra w tym kolorze, wybrać baterię w odcieniu starego złota, kupić lampę lub zastosować efektowne dekory, np. w postaci uchwytów do mebli. Złote akcesoria dobrze wyglądają w połączeniu z białą ceramiką. Świetnie komponują się z marmurem lub czernią, sprawiając, że wnętrze zyskuje charakter glamour. Z kolei, łącząc złoto z wyrazistymi kolorami lub matowym wykończeniem, otrzymuje się efekt  modnego wnętrza w eklektycznym stylu. Warto przy tym pamiętać, że złoto zastosowane w nadmiarze straci na elegancji i może prezentować się banalnie, a nawet odrobinę w złym guście.

Płytki ceramiczne – ponadczasowe rozwiązanie

Wśród materiałów wykończeniowych wybieranych do łazienki, bezapelacyjny prym wiodą płytki ceramiczne. Trudno się dziwić, bo to niezwykle praktyczne rozwiązanie – płytki są odporne na wilgoć i uszkodzenia – a dodatkowo, dzięki nowatorskim wzorom, stylowo się prezentują. W najnowszych, łazienkowych inspiracjach, często pojawiają się płytki 3D. Ich wygląd nieco różni się, w zależności od pory dnia i oświetlenia. Wszystko dzięki nietypowej powierzchni, która załamuje światło, podkreślając przy tym faktury w łazience. Efektowny wygląd płytek 3D sprawia, że będą najlepiej prezentować się w stonowanych wnętrzach. Do łazienki z pomysłem będą pasowały również płytki heksagonalne, o strukturze plastra miodu. To doskonała alternatywa dla płytek o tradycyjnych kształtach. Przy ich pomocy można tworzyć niebanalne układy geometryczne i podkreślić choćby kształt lustra. Tak samo dobrze prezentują się na ścianach, jak i na podłodze.

Modna łazienka – w klasycznym drewnie

Choć jeszcze do niedawna architekci unikali stosowania w łazience drewna, z uwagi na panującą w pomieszczeniu wilgoć powoli się do niego przekonują. W najnowszych, łazienkowych trendach, gości zarówno naturalne drewno, jak i różnego rodzaju materiały drewnopochodne, w tym – również płytki, imitujące deski, które zyskują coraz większe uznanie. Z czego wynika popularność tego tworzywa? Przede wszystkim, z tęsknoty za naturą, jak również z chęci użycia do wykończenia wyrazistych materiałów. Oryginalną koncepcją będzie połączenie powierzchni drewnianych z betonowymi. W tym zestawieniu, naturalne tworzywa zostaną skontrastowane z surowymi i industrialnymi, dając nowoczesny efekt. Drewno dobrze prezentuje się w towarzystwie bieli i szarości, dając efekt przytulnego wnętrza. Niestety, nie każde drewno nadaje się do łazienki. Optymalny wybór to lite deski. Parametr, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze tego tworzywa to skurcz – im będzie niższy, tym deski będą ulegać mniejszym odkształceniom.

Nowoczesna łazienka – z rozwiązaniami smart

Inteligentne technologie towarzyszą ludziom w wielu dziedzinach życia. Duży wybór tego rodzaju nowoczesnych rozwiązań sprawia, że coraz częściej można je zastosować również w łazienkach. Gdzie można je znaleźć? Deski klozetowe, które otwierają się i zamykają bez udziału dłoni, kabiny prysznicowe z wbudowanymi głośnikami i termostatem, który zapamiętuje ulubioną temperaturę wody użytkownika, bezdotykowe baterie, których zawór otwiera się pod wpływem ruchu, automatyczne regulowanie oświetlenia, czujniki zalania – to tylko niektóre z przykładów. Coraz popularniejsze stają się interaktywne lustra z ukrytymi za szkłem ekranami, za pomocą których można np. sprawdzić pocztę e-mail. Nie ulega wątpliwości, że technologicznych nowinek, które można zastosować w łazience, z czasem będzie coraz więcej. Nic dziwnego, skoro to rozwiązania, które nie tylko ułatwiają życie, ale też pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze, dbając przy tym o środowisko.

Trendy w urządzaniu łazienek dynamicznie się zmieniają. Szukając pomysłów na odświeżenie pomieszczenia lub urządzając łazienkę od podstaw w nowym mieszkaniu: , dobrze jest sprawdzić, jakie tendencje aktualnie dominują w aranżacjach łazienek i wybrać te, które będą najbliższe gustowi i oczekiwaniom domowników.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze