1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Prezent dla kobiety. Przewodnik po świecie zmysłów.

Zobacz galerię 9 Zdjęć
Zastanawiasz się, co kupić w prezencie mamie, żonie, siostrze, córce, przyjaciółce? Sięgnij po uniwersalny i prosty klucz, którym będziesz kierować się przy wyborze – zmysły. Dlaczego prezent związany ze zmysłami to najlepszy wybór dla każdej kobiety?

Prezent dla kobiety. Dlaczego właśnie zmysły?

Prezent wybrany według klucza zmysłów oznacza, że obdarowana kobieta jest w jakiś sposób dla ciebie ważna. Przyglądasz się jej, obserwujesz ją, słuchasz, co mówi. Chcesz, żeby przeżyła przyjemne chwile, zrelaksowała się, doznała czegoś nowego. Kupujesz prezent właśnie dla niej, a nie dla jej kuchni, salonu czy… swoich własnych wyobrażeń na jej temat. Takie upominki dostosowują się do obdarowanej kobiety, a nie odwrotnie.

Prezent dla zmysłów świadczy o tym, że ofiarodawca przywiązuje wagę do detali. Nie jest to podarunek bezosobowy, jak na przykład książka ze szczytu listy bestsellerów, nowy tablet albo kosz ze słodyczami. Nie oznacza, że nic o tej kobiecie nie wiemy, tak jak można by odebrać kopertę z gotówką albo paletkę z kilkudziesięcioma kolorami cieni do powiek, do wyboru. Nastawia się na szczegół i przeżycie wyjątkowych, niepowtarzalnych chwil. Składa hołd kobiecości.

Istnieje pewien rodzaj prezentów, które kobiety niezbyt często kupują sobie same. Nie zawsze stać je na luksus wybrania się na masaż, kolację w eleganckiej restauracji albo spektakl w teatrze. Takich prezentów nie dotyczą obawy: „sama wie najlepiej, jaki kolor wybrać” albo „na pewno już to ma”. Prezent skierowany na zmysły ma w sobie element niespodzianki.

Co na prezent? Podaruj jej dotyk

Czy wiesz, dlaczego w chwilach smutku zwijamy się w kłębek, a gdy się czymś martwimy, dotykamy ręką policzka? Próbujemy objąć sami siebie. Szukamy dotyku. To najbardziej pierwotny ze zmysłów, najważniejszy w okresie niemowlęctwa i dzieciństwa, a jednocześnie chyba najmniej doceniany. Amerykański psycholog Harry Harlow przeprowadził eksperymenty na nowo narodzonych małpkach. Umieścił je w dwóch oddzielnych klatkach ze sztucznymi matkami. Jedna z nich miała butelkę z mlekiem, ale była wykonana z drutu, a druga nie miała możliwości karmienia, za to była z miękkiego futerka. Wszystkie małpki więcej czasu spędzały z tą drugą, do której mogły się przytulić.

Często jednak boimy się dotyku i unikamy go, również wobec bliskich sobie ludzi. Wstyd i strefa intymności są bardzo silną barierą. Bywa, że łatwiej otworzyć się na dotyk obcego człowieka, na przykład podczas zabiegu kosmetycznego. To właśnie dlatego prezent związany z dotykiem jest jednocześnie osobisty, ale nie zanadto intymny. Idealny dla każdej kobiety.

Prezent dla kobiety? Kieruj się węchem

Węch to chyba najbardziej tajemniczy ze zmysłów. Bardzo trudno jest przewidzieć, komu jaki zapach się spodoba. W dodatku duże znaczenie ma tu naturalny zapach skóry kobiety. To dlatego perfumy na każdej z nich pachną nieco inaczej. Zapachy mają niezwykłe, magiczne wręcz właściwości budowania nastroju, poprawiania humoru, dodawania energii, postrzegania się w zupełnie innym świetle, stawania się najlepszą wersją siebie, kreowania siebie na nowo. Nie bez powodu słowo „perfumy” pochodzi od łacińskiego per fumum, czyli „poprzez dym”. Odnosi się to do dawnego misterium spalania darów dla bogów. Perfumy mają w sobie coś mistycznego.

Właśnie ze względu na tajemniczość i niedopowiedzenia związane ze zmysłem węchu trudno wybrać na prezent dla kobiety gotowy zapach. Ten, którego używa obecnie, jest z kolei pozbawiony elementu niespodzianki i nowości. Dlatego najlepszym prezentem w tej kategorii będzie możliwość skomponowania indywidualnych, niepowtarzalnych perfum.

Wzrok – spójrz inaczej na prezent dla kobiety

Wizualne piękno to klucz, którym najczęściej kierujemy się przy wyborze prezentów. Wybieramy ładne przedmioty, przykuwającą wzrok biżuterię, piękne ubrania, dodatki i akcesoria. Kierujemy się wzrokiem, zachwycamy się tym, co widzimy, i obdarowujemy tym innych. Ale co, jeśli oni widzą to zupełnie inaczej? Wzrok daje bowiem każdemu z nas możliwość własnego spojrzenia na świat. Pozwala na dostrzeżenie najdrobniejszych szczegółów rzeczywistości i oglądanie jej przez własny pryzmat.

Prezent, który jest pięknym przedmiotem, to dobry wybór. Ale jeszcze lepszym pomysłem może być sprezentowanie kobiecie prezentu związanego ze wzrokiem w szerszym kontekście – na przykład kursu fotografii. Fotografia to przecież sztuka patrzenia na świat, zachwycania się nim i zbliżania się do niego. Jak mawiał słynny fotoreporter Robert Capa: „Jeśli nie masz dobrego ujęcia, to znaczy, że nie podszedłeś wystarczająco blisko”.

Zmysł słuchu – wsłuchaj się w jej potrzeby

Prezenty związane ze zmysłem słuchu, kiedyś bardzo popularne, w erze serwisów takich jak YouTube i Spotify stają się coraz rzadsze. To, że kupujemy mniej płyt, nie oznacza jednak, że przestaliśmy słuchać muzyki. To jeden z najbardziej oddziałujących na nasz mózg rodzajów sztuki. Niweluje stres, pozwala się zrelaksować, dodaje energii. Poprawia humor, redukuje lęk, uwalnia dopaminę, która jest odpowiedzialna za uczucie przyjemności. Inspiruje do pracy, ułatwia odpoczynek i sprawia, że bardziej cieszymy się życiem.

Bilety na koncert, do filharmonii czy opery mają ponadto najważniejszą cechę dobrego prezentu na Gwiazdkę dla kobiety – żeby były trafione, nie wymagają znajomości jej najbardziej skrytych tajemnic.

Prezent dla kobiety to kwestia smaku

W wielu językach słowo „smak” oznacza nie tylko wrażenie zmysłowe odczuwane podczas jedzenia, ale również gust i poczucie piękna. Ten najbardziej pierwotny ze zmysłów, który naszym prehistorycznym przodkom pozwalał przeżyć i uniknąć otrucia, urósł do rangi ważnego elementu kulturowego. W dzisiejszym świecie dobry smak, również w tym kulinarnym aspekcie, to cecha pożądana i poszukiwana.

Prezent dla kobiety, związany ze smakiem, to nie muszą być banalne czekoladki. Taki upominek może zachęcać do rozwoju, poszukiwań i eksperymentów w tej dziedzinie. Tę funkcję pełnią między innymi kursy i warsztaty kulinarne lub cukiernicze. Prezent z tej kategorii może pozwolić na dogłębne, inne niż dotąd poznanie własnego zmysłu smaku, na przykład na zorganizowanej degustacji albo kolacji w ciemnościach, podczas której dzięki wyłączeniu innych zmysłów ten jeden działa na nas bardziej niż zwykle.

Na tym właśnie polega moc wszystkich prezentów skierowanych na zmysły. Kiedy zwracamy baczniejszą uwagę na jeden z nich, odkrywamy w sobie nowe pokłady wrażliwości. Otwiera się przed nami zupełnie inny świat. Dochodzi do głosu wewnętrzny radar, niezwykle ważny dla każdej kobiety – intuicja, zwana też szóstym zmysłem. Pozwól jej rozkwitnąć.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem Katalog Marzeń.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze