1. Zwierciadlo.pl
 2. >
 3. Moda i uroda
 4. >
 5. Piękna cera na wyciągnięcie ręki, czyli jakie kosmetyki wybrać?

Piękna cera na wyciągnięcie ręki, czyli jakie kosmetyki wybrać?

fot. materiały klienta
fot. materiały klienta
Zbilansowana dieta, właściwe nawodnienie i odpowiednia ilość snu to czynniki wpływające na stan naszej skóry – zwłaszcza twarzy i szyi. Dopełnieniem tej triady są prawidłowo dobrane kosmetyki. Pielęgnacja skrojona na miarę potrzeb Twojej skóry to klucz do cery zadbanej, zdrowej i promiennej. Warto więc zwracać uwagę na składy i wybierać kosmetyki naturalne, bezpieczne, pełne cennych ekstraktów, witamin i składników odżywczych.

Czym kierować się przy wyborze kosmetyków pielęgnacyjnych?

Dobór właściwej pielęgnacji nie jest prostym zadaniem, ponieważ skóra każdego z nas ma inne potrzeby. Sprawy nie ułatwia ilość oferowanych produktów kosmetycznych. Czy sięgnąć po zagraniczne i konwencjonalne artykuły, a może po polskie kosmetyki naturalne?

Jak dobrać odpowiednie produkty do swojej cery? Zwróć uwagę na czynniki takie jak...

1. Typ cery     

Prawidłowe rozpoznanie typu cery to podstawa. Niewłaściwy dobór produktów może skutkować pogorszeniem jej stanu, pojawieniem się niedoskonałości, pogłębieniem problemów skórnych.

 • Cera sucha – należy ją regularnie i intensywnie nawilżać. Warstwa hydrolipidowa jest osłabiona, przez co skóra jest słabo zabezpieczona przed utratą wody z naskórka.
 • Czynniki atmosferyczne: wiatr, słońce, mróz wpływają na szybką utratę wody, co może skutkować podrażnieniem, pieczeniem lub swędzeniem.
 • Cera tłusta – bardzo istotne jest delikatne, ale dokładne oczyszczanie. Warto zainwestować w kosmetyki regulujące wydzielanie sebum, ale jednocześnie nawilżające i odżywiające. Częstym błędem jest unikanie produktów nawilżających i stosowanie tych mocno wysuszających, np. z dużą zawartością alkoholu. W konsekwencji skóra broni się przed agresywną interwencją, wydzielając jeszcze więcej sebum.
 • Cera mieszana jest trudna w pielęgnacji, ponieważ część skóry twarzy jest sucha (najczęściej na policzkach i skroniach), a tłusta na czole, nosie i brodzie (tzw. „strefa T”). W tej sytuacji na strefę T nakładamy kosmetyk normalizujący, a na policzki działamy silnie nawilżająco.
 • Cera normalna jest najmniej problematyczna. Niedoskonałości pojawiają się rzadko, a czynniki atmosferyczne nie wpływają w dużym stopniu na kondycję skóry. Warto zadbać o właściwe oczyszczanie, złuszczanie i nawilżenie.
2. Skład INCI

Sprawdzaj składy i eliminuj produkty ze szkodliwymi dla skóry i kontrowersyjnymi komponentami. Postaw na kosmetyki naturalne, które nie zawierają agresywnych i niebezpiecznych dla zdrowia substancji. W ich składach, zamiast syntetycznych składników, odnajdziemy cenne ekstrakty i oleje pozyskiwane z przyrody. Jeżeli Twoja cera wykazuje tendencję do reakcji alergicznych, obserwuj reakcję skóry na używane kosmetyki. Analiza składu pozwoli na wyeliminowanie substancji alergizujących z codziennej pielęgnacji.

3. Filozofia marki

Wybierając kosmetyk, zapoznaj się nie tylko ze składem, ale również z filozofią marki. Łatwiej zaufać producentowi, który reprezentuje poglądy podobne do Twoich. Postaw na produkty firmy, która działa z poszanowaniem zwierząt i przyrody. Marki produkujące kosmetyki naturalne i wegańskie zwracają uwagę na bezpieczny dla środowiska sposób pozyskiwania surowców. Dobrym przykładem polskiej marki kosmetyków naturalnych jest Resibo, które dodatkowo na żadnym etapie produkcji nie korzysta z substancji odzwierzęcych. Potwierdzają to przyznane marce certyfikaty: Vegan czy PETA Cruelty Free&Vegan.

4. Pora roku

Pielęgnacja twarzy o różnych porach roku może wyglądać inaczej. Inne są bowiem potrzeby naszej cery, kiedy za oknami trzaska mróz, a inne – gdy temperatury przekraczają 30°C. Latem chętniej sięgamy po lżejsze formuły, a zimą po produkty bardziej treściwe, o cięższych konsystencjach. Po użyciu kosmetyku należy obserwować, jak zachowuje się skóra w danym momencie, przykładowo – czy produkt używany wczesną wiosną równie dobrze sprawdza się w okresie wakacyjnym.

Polskie kosmetyki naturalne odpowiedzią na Twoje potrzeby

Stosowanie kosmetyków naturalnych bez wątpienia niesie za sobą wiele korzyści. Zawarte w nich składniki pozyskiwane z natury są delikatne, ale skuteczne. Używając produktów naturalnych możesz mieć pewność, że nie dostarczasz organizmowi substancji syntetycznych i nie szkodzisz swojemu zdrowiu i cerze. Co więcej, kupując polskie kosmetyki naturalne, nie tylko odżywisz i nawilżysz skórę, ale dodatkowo wesprzesz rodzimych producentów, a co za tym idzie – naszą krajową gospodarkę. Same pozytywy, czyż nie?

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
 • Polecane
 • Popularne
 • Najnowsze