1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda i uroda

Trencz – płaszcz, który nigdy nie wychodzi z mody

Burberry, Alexander McQueen, Michael Kors (Fot. Imaxtree)
Zobacz galerię 8 Zdjęć
Choć ma wojskowy rodowód, to dziś bez niego nie wyobrażamy sobie wiosennych kolekcji. Trencz awansował z okopów na salony i stał się modowym klasykiem. Nigdy nie wychodzi z mody i posłuży nam kilka sezonów.

Trencz to płaszcz do zadań specjalnych. Został zaprojektowany jako okrycie wierzchnie dla żołnierzy brytyjskich na początku XX wieku. Miał być nieprzemakalny i dlatego produkowano go z grubo tkanej gabardyny. Był też z tego powodu dłuższy niż te, które nosimy dzisiaj. Jego zadaniem było też zabezpieczenie przed zimnem i opadami, stąd ten tradycyjny ma przy rękawach paski, które pozwalają na ich ściągnięcie i dzięki temu zapewniają odpowiednią ochronę. Dziś nadal wykorzystujemy jego praktyczne walory. To przykład ubrania, które jest modne, wygodne i funkcjonalne jednocześnie – a takie lubimy najbardziej.

Proenza Schouler, Richard Queen (Fot. Imaxtree)

Można go nosić właściwie do wszystkiego, ale jeśli potrzebujemy inspiracji, to warto sięgnąć do klasyki dzieł filmowych. Towarzyszył wielu bohaterom filmów noir. Pamiętamy w nim porucznika Colombo, ale też Humphrey’a Bogarta w „Casablance” lub Audrey Hebpurn i George’a Pepparda w „Śniadaniu u Tiffany’ego”. Jest tak efektowny, że często nieważne, co mamy pod spodem, bo może grać pierwsze skrzypce i jest tak uniwersalny, że noszą go kobiety i mężczyźni w każdym wieku.

Carolina Herrera, Loewe, Proenza schouler (Fot. Imaxtree)

Ten klasyczny sprawdzi się zawsze, ale w sezonie wiosna–lato 2022 pojawiają się płaszcze zrekonstruowane, np. nie mają rękawów (Proenza Schouler, Yohij Yamamoto) lub wręcz przeciwnie – rękawy zostały przeskalowane (Raf Simons, Rejina Pyo); pojawiają się też bufki (Alexnader McQueen) lub wyraźnie zaznaczona lina ramion (Richard Queen). Modne stały się wycięcia i rozcięcia, które nadają nowoczesności i dynamiki. Zabawa formą jest zresztą dość popularna w tym sezonie: od płaszcza noszonego tył na przód (Loewe) aż do koronkowych i bieliźnianych wstawek na płaszczu zamiast pod nim (Simone Rocha). Jeśli chodzi o kolorystykę, to wciąż dominują wszelkie odcienie beżu (od ciepłych po zimne), ale to już zależy od naszych preferencji. Na pewno nie ma nudy.

Fendi, Michael Kors (Fot. Imaxtree)

Naprawdę trudno znaleźć kogoś, komu ta część garderoby by nie pasowała, więc poszukiwania tego idealnego dla nas modelu uważamy za rozpoczęte.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze