1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Moda

Tiara – efektowna biżuteria w sam raz na karnawał

Pokaz Gucci na sezon wiosna–lato 2022 (Fot.Taylor Hill/WireImage/Getty Images)
Popularność takich seriali jak „The Crown” i „Bridgertonowie” sprawiła, że odważniej sięgamy po akcesoria w królewskim stylu.

Kadr z serialu „The Crown” (Fot. materiały prasowe)

Kadr z serialu „Bridgertonowie” (Fot. materiały prasowe)

Tiary brylują na wybiegach i czerwonym dywanie. Bez wątpienia to zasługa serialowych hitów Netflixa. Ale moda kostiumowa i sposób noszenia się brytyjskiej rodziny królewskiej inspiruje branżę mody od dawna. Styl empire, opisujący modę francuską XIX wieku, pojawiał się na wybiegach wielokrotnie. W kolekcjach na jesień–zimę 2020 roku nawiązywali do niego m.in. Marc Jacobs, Erdem i dom mody Lanvin.

Pokazy na sezon jesień–zima 2020, od lewej: Erdem, Marc Jacobs, Lanvin (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Podobnie było z odniesieniami do garderoby członkiń brytyjskiej monarchii, najczęściej tej należącej do królowej Elżbiety II i księżnej Diany. Stylem młodej królowej inspirował się m.in. Erdem, przygotowując kolekcję na wiosnę–lato 2018 roku. W tym samym sezonie marka Off-White pokazała sylwetki nawiązujące do niezapomnianych kreacji księżnej Walii.

Pokaz Erdem na sezon wiosna–lato 2018 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Pokaz Off-White na sezon wiosna–lato 2018 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Projektanci tacy jak Alessandro Michele, dyrektor kreatywny Gucci, i Simon Rocha w sezonie wiosna–lato 2022 sięgnęli także po tiary – nieodłączny element królewskiej garderoby noszony podczas najważniejszych okazji. Ale zamiast z balowymi kreacjami połączyli je ze zwiewnymi, romantycznymi sukienkami, męskimi garniturami i wieczorowymi sukniami w stylu lat 20. XX wieku.

Pokaz Gucci na sezon wiosna–lato 2022 (Fot.Taylor Hill/WireImage/Getty Images)

Pokaz Simone Rocha na sezon wiosna–lato 2022 (Fot. Spotlight. Launchmetrics/Agencja FREE)

Po ostatniej gali MET o tiarach mówili już wszyscy. W maju 2022 roku na słynnych czerwonych schodach Metropolitan Museum Of Art w Nowym Jorku tiara wieńczyła stylizacje m.in. Blake Lively, Emmy Chamberlain, a nawet gospodyni wieczoru, naczelnej amerykańskiego Vogue’a – Anny Wintour.

Współczesne wersje tiary nie muszą kosztować fortuny. Równie efektownie prezentować się będą te oprawione kryształkami, koralikami czy perłami. Także one sprawią, że wybierając nawet najbardziej klasyczną małą czarną, nie pozostaniemy niezauważone w tłumie. Trwający karnawał to najlepszy moment, aby się o tym przekonać.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze