Skuteczne sposoby, żeby zachęcić dziecko do nauki

fot.123rf

Mądre podejście i spora doza cierpliwości, a także nauka przez zabawę – to skuteczne sposoby, aby zachęcić nasze dziecko do zdobywania wiedzy. Oprócz tego warto skorzystać z prostych technik motywacyjnych, rekomendowanych przez psychologów dziecięcych.
Dzieci szybko dorastają i jeszcze szybciej zaczynają mieć własne zdanie. Dotyczy to np. takich kwestii jak wybór zabawek czy znajomych, ale też równie istotnych spraw jak nauka. Czasem sprawia to, że nasze pociechy, aby zademonstrować swoją niezależność, nie zawsze chętnie garną się do odrabiania lekcji, o czym marzyła by większość rodziców.

Pokaż, że sama nauka to już nagroda

Bardzo często w takich sytuacjach chcemy za wszelką cenę przekonać dzieci, że zgłębianie wiedzy to nie tylko obowiązek, ale przywilej, który nie tylko zaprocentuje w przyszłości, ale też może okazać się pasjonującą przygodą. Zdarza się, że rodzice starają się zachęcić pociechę do nauki, obiecując jej w zamian nagrody, np. w postaci wspólnego wyjścia do kina, świetnego gadżetu, którego pozazdroszczą mu rówieśnicy albo nawet większego kieszonkowego.

Postępując tak, wpajamy dziecku poczucie, że uczy się nie dla siebie, ale w zamian za coś. Takie działanie to utrwalanie tzw. motywacji zewnętrznej, co zdaniem psychologów dziecięcych jest błędem. To sposób nieskuteczny, pokazujący młodym ludziom, że bez nagrody nie opłaca im się wkładać wysiłku we własną pracę. Nierzadko rodzice chcąc zmotywować pociechę, porównują ją do innych dzieci. Jednak stwierdzenia w stylu „Kasia dostała piątkę, a ty czwórkę” przynoszą skutek odwrotny od zamierzonego. Często bowiem dziecko zaczyna mieć kompleksy i poczucie, że pomimo starań nie dorówna rówieśnikom.

Jak więc motywować, żeby nasza pociecha zapragnęła rozwijać swoje pasje i chętniej odrabiała lekcje? Jest kilka prostych metod, które dają pożądane rezultaty.

Zorganizuj rodzinne zmagania w wiedzy

Bardzo dobre efekty gwarantuje wplecenie zabaw edukacyjnych w codzienny rytm życia domowników. Jeżeli wspólnie jemy posiłki i oglądamy telewizję, to również możemy razem zgłębiać świat nauki przez platformy edukacyjne. To rozwiązanie dopasowane do oczekiwań przedstawicieli „Generacji Z”, dla których nowoczesne technologie i wirtualny świat są nieodłączną częścią codzienności. Internetowe quizy pozwalają dzieciom w naturalny sposób ćwiczyć umiejętności i utrwalać wiedzę, a rodzicom obserwować ich mocne strony i zastanowić się, nad którym obszarem warto jeszcze popracować. Dobrym pomysłem jest, chociażby urządzenie rodzinnych zawodów, np. w dodawaniu czy poznawaniu literek.

Z pewnością dziecku ogromną satysfakcję sprawi fakt, że rozpoznaje tyle samo gatunków zwierząt co mama, potrafi zapamiętać więcej angielskich słówek niż tata albo niewiele ustępuje siostrze w znajomości geografii Polski. To sprawi, że będzie chciało sprawdzić się w kolejnych dyscyplinach, żeby jeszcze bardziej pochwalić się bliskim swoją wiedzą albo podciągnąć w tematach, gdzie ma jeszcze braki.

Nauka przez zabawę sprawia o wiele więcej frajdy. Pamiętajmy, że motywacja wewnętrzna to przede wszystkim rozwój osobowości na długie lata. Czasem, jako rodzic będziemy musieli odpuścić, zadowolić się gorszymi rezultatami – komentuje psycholog dziecięca Marta Żysko-Pałuba, ekspert platformy edukacyjnej Squla.pl.