fbpx

Uczucia są prawdziwe, podążaj na nimi!

Uczucia są prawdzwie, podążaj za nimi!
123rf

Gdybyśmy mieli odwagę czuć to, co czujemy, życie stałoby się prostsze. Wsłuchaj się w siebie, wysłuchaj siebie, a okoliczności życia, które wywołują trudne uczucia, zmienią się na lepsze. Bo ty się zmienisz.
Miguel Ruiz pochodzi z rodziny meksykańskich uzdrowicieli, wywodzących się z tradycji Tolteków (niezwykłej społeczności naukowców i artystów). Ich celem było zgłębienie wiedzy duchowej oraz kultywowanie starożytnych obrzędów. Według Ruiza, który jest autorem kilku książek o rozwoju duchowym, rodzimy się ze spokojem ducha i czystością umysłu. Potem, w wyniku zranień emocjonalnych, tracimy ten kontakt z naszym autentycznym ja. Na szczęście możemy go odnowić. Jak? Przede wszystkim szczerością wobec własnych uczuć.

1.Każde twoje uczucie jest rzeczywiste. To prawda. Nie da się udawać uczuć. Możesz próbować usprawiedliwiać albo tłumić swoje emocje, możesz kłamać na temat tego, co czujesz, ale twoje uczucia są autentyczne.

2. Wewnętrzny krytyk może spowodować, że będziesz się wstydzić swoich uczuć, ale pamiętaj, że nie ma nic niewłaściwego w tym, co czujesz. Nie ma złych i dobrych uczuć. Nawet jeśli odczuwasz gniew czy nienawiść, one są autentyczne. Jeśli się pojawiają, musi istnieć przyczyna takiego stanu rzeczy.

3. Wszystko, co postrzegasz, wywołuje u ciebie reakcję emocjonalną. Są to nie tylko uczucia, ale również wiedza – twoje myśli, osądy i przekonania. Słyszysz głos w swojej głowie i reagujesz na niego określonymi emocjami.

4. Za każdym razem, kiedy sam siebie okłamujesz, osądzasz czy odrzucasz, reagujesz nieprzyjemnymi uczuciami. Jeżeli nie jesteś zadowolony z tego, jak reagujesz, to znaczy że tłumisz swoje uczucia. Nie rób tego. Pozbądź się przekonań, które do tego prowadzą. Dlaczego wypierasz siebie? Z powodu kłamstwa. Odrzuć je.

5. Emocje są skutkiem, nie przyczyną. Są prawdziwe, prawdziwe jest cierpienie, ale przyczyna tego stanu rzeczy już nie. Jest w tobie na przykład lęk, lęk przed odrzuceniem i na tym koniec. Ulecz go własnym czuciem.

6. Ból psychiczny oznacza, że jesteśmy dręczeni. To sygnał, że musimy coś zrobić, aby zakończyć tą udrękę. Uczucia są najważniejsze, bo to one opowiadają twoją historię. Jeśli za nimi podążysz, zmienisz okoliczności, które je wywołują.

Głos wiedzy. Droga do wewnętrznego spokoju, Don Miguel Ruiz, wyd. SensusWięcej przeczytasz w książce
„Głos wiedzy. Droga do wewnętrznego spokoju”

Don Miguel Ruiz

wyd. Sensus

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze