9 powodów do rozstania

koniec zwiazku
fot.123rf.com

Każdy człowiek jest inny, a więc każdy związek dwojga ludzi jest wyjątkowy. Jednak w większości przypadków, będąc razem, stajemy przed podobnymi wyzwaniami. Jeśli się z nimi nie skonfrontujemy, trzeba się liczyć z rozstaniem. Z jakich powodów się rozstajemy?

1. Brak równowagi sił

Jeśli w związku każda z osób angażuje się z inną energią i ta różnica jest znacząca, prędzej czy później wspólne funkcjonowanie się załamie. Może być za późno, żeby to naprawić.

2. Kłamstwo

To bardzo skuteczny sposób autosabotażu w związku. Jeśli ktoś chce go zakończyć albo nie ma odwagi na zmianę w relacji, poważnie nadużywa zaufania partnera i związek się rozpada.

3. Nadmierna kontrola

Jeśli któryś z partnerów ma silne tendencje do kontrolowania drugiej strony, powoduje nim lęk. Związek oparty na tym uczuciu raczej nie ma szans na długie i szczęśliwe funkcjonowanie.

4. Jedna ze stron rozpoczyna nowy rozdział w życiu

Nasz rozwój jest indywidualny, mamy wolność w dokonywaniu wyborów, zmian decyzji. Czasem ktoś w związku postanawia zacząć coś nowego w życiu – wyjechać daleko, zająć się swoją pasją, zmienić dotychczasowy styl życia. W nowym scenariuszu nie ma już miejsca na dawnego partnera albo on nie jest zainteresowany takimi zmianami. Wtedy dochodzi do rozstania.

5. Łudzenie się, że druga osoba się zmieni

Jeśli wchodzimy w relację ze sztywnymi oczekiwaniami, zwykle one nie zostają spełnione. Wtedy pojawia się rozczarowanie, ale my z uporem wierzymy, że ta osoba się zmieni i zadośćuczyni naszym pragnieniom. Tak się jednak nie stanie i w pewnym momencie czara goryczy się przelewa i dochodzi do rozstania.

6. Zbytnia identyfikacja z rodziną pochodzenia

Często zdarza się, że tkwimy w sztywnych schematach rodzinnych. Chcemy żyć tak jak nasi rodzice, dziadkowie, rodzeństwo i zupełnie tracimy kontakt ze swoją osobą i jej preferencjami. Wtedy partner pokazuje nam to, co odrzuciliśmy. Jeśli się w tym nie połapiemy i nie zdecydujemy na dorosłe samodzielne życie, dojdzie do rozstania.

7. Brak emocjonalnych granic

W tej sytuacji dochodzi do toksycznej fuzji, partnerzy są ze sobą jakby stopieni niczym matka z niemowlęciem u piersi. W ten sposób usiłujemy zapewnić sobie stracone w dzieciństwie poczucie bezpieczeństwa. Nic z tego nie wyjdzie, w końcu ktoś będzie chiał odłączyć się od piersi, a drugi zostanie porzucony.

8. Pieniądze

Jeśli para nie jest zgodna w kwestii spraw finansowych, pieniądze mogą stanąć na drodze do ich szczęścia. Za małe, za duże wydatki, źle zainwestowane pieniądze, wydane nie na to, co trzeba, kto ile zarabia i dlaczego ktoś nie pracuje – to mogą być przyczyny konfliktów, które doprowadzą w końcu do rozstania.

9. Strach przed zobowiązaniem

Związek wymaga wewnętrznej decyzji, że prócz „ja” w życiu pojawia się nowa jakość „my”. Jest to zobowiązanie, bez którego wspólne życie się nie uda.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze