1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Zdrowie

Sprawdź, czy nie masz wirusa zapalenia wątroby

www.pamietaszteczasy.pl
Rozpoczęła się kampania edukacyjna pt. „Pamiętasz te czasy” zachęcająca Polaków do wykonywania badań diagnostycznych na obecność wirusa, który wywołuje zapalenie wątroby typu C. W wybranych punktach diagnostycznych w całej Polsce można wykonać bezpłatnie testy wykrywające przeciwciała anty-HCV. Akcja potrwa do 15 grudnia 2016.

Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C). To choroba, która po wielu latach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia narządu: marskości, niewydolności wątroby, wreszcie do raka wątrobowokomórkowego. Według szacunków w Polsce ponad 230 tys. osób jest zakażonych HCV, ale tylko ok. 30 tys. wie o swoim zakażeniu. „W zdecydowanej większości pacjenci zakażeni HCV na etapie przewlekłego zapalenia wątroby, czyli przez wiele lat, nie mają żadnych objawów. Musimy ich szukać czynnie, czyli wykonywać testy anty-HCV, ponieważ inne, dodatkowe badania, nie są w stanie nam zasugerować, że pacjent jest zakażony HCV”, podkreśla ekspert kampanii, prof. Anna Piekarska, Ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Pasożytniczych dla Dorosłych w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi.

Wirus przenosi się przez krew. Do zakażenia może dojść, gdy do zdrowego krwiobiegu dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Na zakażenie mogą być narażeni pacjenci, które kiedykolwiek poddawali się zabiegom medycznym (np. operacjom), w czasie których otrzymywali krew lub produkty krwiopochodne  (do 1992 roku nie badane w kierunku HCV) lub osoby, u których wykonywano zabiegi medyczne lub niemedyczne z użyciem niesterylnego sprzętu, takie jak: zabiegi endoskopowe, stomatologiczne, zabiegi kosmetyczne (manicure, tatuaż czy akupunktura), podczas których doszło do naruszenia ciągłości tkanek (uszkodzenia skóry). W grupie ryzyka znajdują się także osoby hospitalizowane przynajmniej 3 razy w ciągu życia .

Podstawowe badanie pozwalające na wykrycie kontaktu z wirusem jest bardzo proste. Jeśli dojdzie do zakażenia, organizm produkuje przeciwciała skierowane przeciw HCV. Aby sprawdzić, czy kiedykolwiek mieliśmy kontakt z tym wirusem, wystarczy wykonać szybkie badanie diagnostyczne krwi na obecność przeciwciał anty-HCV (test anty-HCV). W przypadku wykrycia we krwi przeciwciał, należy skontaktować się z lekarzem specjalizującym się w chorobach wątroby, który powinien zlecić wykonanie badania potwierdzającego obecność we krwi materiału genetycznego wirusa (HCV RNA). Dopiero dodatni wynik tego badania, tzn. stwierdzenie obecności HCV RNA we krwi wskazuje na obecność wirusa w naszym organizmie. Jeśli obecność HCV RNA utrzymuje się po 6 miesiącach od zakażenia (ekspozycji na wirusa), wskazuje to na występowanie przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C. Test HCV RNA pozwala na wykrycie wirusa już po około 2 tygodniach od momentu zakażenia.,

Kampania „Pamiętasz te czasy?” skierowana jest w szczególności do osób, które w przeszłości   były poddawane zabiegom medycznym. „85% zakażeń HCV w Polsce występuje u osób leczonych w placówkach ochrony zdrowia, które przechodziły zabiegi medyczne lub przetoczenia krwi”, wyjaśnia prof. Anna Piekarska, W ramach kampanii dostępnych jest 15 000 bezpłatnych testów wykrywających przeciwciała anty-HCV. Można je wykonać od 21 listopada do 15 grudnia br. w ponad 100 wybranych Punktach Pobrań sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA w całej Polsce. Lista placówek biorących udział udział w akcjj znajduje się na w.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze