fbpx

Jak pozbyć się tatuażu?

Jak pozbyć się tatuażu?
123rf.com

Tatuaże są modne, więc wiele osób decyduje się na nie pod wpływem impulsu i wkrótce tego żałuje. W badaniach przeprowadzonych przez Grupę IQS wynika, że 71 % posiadaczy tatuaży zadeklarowało, że podjęli decyzje zbyt pochopnie, a 12% rozważa jego usunięcie. Kiedyś był to zabieg bardzo inwazyjny, dziś na szczęście istnieją bezpieczne metody.
Polacy najczęściej tatuują plecy i ręce, a najpopularniejszymi wzorami są napisy oraz motywy zwierzęce i roślinne. Popularnością cieszą się także symbole związane z religią, portrety oraz obrazy. Ale ozdoba, która miała być na całe życie, może nagle stać się problemem. Na usunięcie tatuażu decydują się nie tylko posiadacze brzydkich i zrobionych naprędce rysunków, ale też te osoby, którym tatuaż już się znudził, przestał się podobać lub pasować do stylu ubierania i zachowania.

W dobie nowoczesnych technologii mamy do wyboru różne rozwiązania. Są to przede wszystkim zabiegi laserowe, które są o wiele mniej inwazyjne niż pozbycie się ozdoby poprzez wycięcie kawałka skóry. „Zabieg laserowy w porównaniu do innych jest bezpieczny i w pełni kontrolowany. Odbywa się bez znieczulenia i przede wszystkim nie zagraża zdrowiu pacjenta. Co więcej jest najskuteczniejszy. Długość fali lasera musi być jednak odpowiednio dobrana do koloru tatuażu. Liczba zabiegów zależna jest od wielkości tatuażu i głębokości, na jakiej znajduje się barwnik”, wyjaśnia Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny firmy Shar-Pol, eksperta w dziedzinie medycznych zastosowań laserów w Polsce.

Zabieg laserowy polega na rozerwaniu torebki kolagenowej otaczającej barwnik w skórze, a następnie rozbiciu barwnika na bardzo małe cząsteczki. Kolorowa substancja zawarta w komórce dostaje się do przestrzeni międzykomórkowej, skąd jest wydalana poprzez układ limfatyczny.

Wybierając miejsce do usunięcia tatuażu, trzeba sprawdzić przede wszystkim, czy salon kosmetyczny ma warunki i rekomendację do przeprowadzania tego typu zabiegów oraz czy przestrzegane są w nim wszystkie zasad higieny i bezpieczeństwa. Należy również pamiętać, by po zabiegach często nawilżać skórę i nie narażać jej na skrajne czynniki atmosferyczne, jak silny mróz czy promieniowanie słoneczne.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze