1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Psychologia
  4. >
  5. Kabała - tajemna nauka judaizmu

Kabała - tajemna nauka judaizmu

123rf.com
123rf.com
Filozofowie i przywódcy religijni widzą w niej źródło mądrości. Wierzą, że kabała zmienia życie na lepsze.

Według kabały nasza rzeczywistość składa się z dwóch obszarów – świata fizycznego obejmującego 1 proc. całości i pozostałej niematerialnej części zajmującej 99 proc. Te dwa obszary przedziela symboliczna kurtyna. Świat fizyczny to rzeczywistość, którą możemy doświadczyć zmysłami. Jego charakterystyczną cechą, jak pisze rabin Jehuda Berg w książce „Moc kabbalah”, jest to, że ciągle nas czymś zaskakuje. Zgodnie z kabałą wszystko, co nas spotyka, ma ukryty sens, tylko że jest on dla nas niewidoczny w danym momencie. To, co dzieje się w świecie fizycznym, jest ściśle powiązane z naszym wnętrzem. Nasiono, czy też zarodek zaistniałego problemu, znajduje się w obszarze niematerialnym, do którego nie mamy bezpośredniego dostępu. Poznanie tej właśnie sfery, nazywanej przez kabalistów sferą światła, gwarantuje zmianę i spełnienie naszych największych pragnień, u których źródeł leży miłość, zdrowie, brak lęku, mądrość, szacunek i bezpieczeństwo finansowe.

Jak to zrobić? Poddać się wewnętrznej przemianie (Tikun).

Zacznij od siebie

W kabale ludzie i inne stworzenia są naczyniem, a energia, która nas otacza – światłem. Cechą naczynia jest chęć otrzymywania, pasywność, uleganie instynktownym reakcjom, poddawanie się kontroli. Gdy na ulicy tworzy się korek, a my tkwimy w jego centralnym punkcie, mało kto nie czuje frustracji, zniecierpliwienia czy złości. Zachowujemy się wówczas reaktywnie – ulegamy instynktownym reakcjom. Z drugiej strony kabała mówi o istnieniu światła, czyli energii, która jest siłą sprawczą, aktywnością. Aby pozbyć się lęków, być szczęśliwym i spełnionym, należy więc eliminować cechy naczynia i zamieniać je na te charakterystyczne dla światła.

Wyobraź sobie sytuację: twój przyjaciel zaczyna na ciebie krzyczeć. Czujesz się zła i zdenerwowana. Odruchowo też podnosisz głos i dochodzi do kłótni. Kabaliści radzą, aby w takiej chwili zdystansować się do zaistniałego zdarzenia, nie obwiniać przyjaciela i oprzeć się impulsywnej chęci rewanżu. Własne emocjonalne reakcje ranią bardziej niż słowa przyjaciela. Uczmy się sprawować nad nimi kontrolę i dokonywać świadomego wyboru, co chcemy czuć. Inna scena: popełniłaś błąd. Twoją naturalną reakcją jest próba zatuszowania pomyłki. Powstrzymaj się! – doradza rabin Berg. Zapoznaj się z poniżeniem. Przyjmij je, odpuść reakcje obronne.

Jedna z kabalistycznych zasad mówi, że wszystkie osoby czy sytuacje, z którymi się zmagamy, są częścią naszego Tikun i odbijają jakiś fragment naszego charakteru. Kiedy zdołamy przepracować daną cechę i odmienić wewnętrzny schemat, nasze życie zacznie zmierzać w dobrym kierunku. Jeśli poprosimy i zaufamy światłu, otrzymamy to, czego najbardziej potrzebujemy. Dlatego przestańmy wytykać błędy innym. Zacznijmy zmianę od siebie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze