1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Styl Życia
  4. >
  5. Pokolenie Beta – kim są i od kiedy będą mieć wpływ na świat? Wyjaśnia socjolożka Katarzyna Krzywicka-Zdunek

Pokolenie Beta – kim są i od kiedy będą mieć wpływ na świat? Wyjaśnia socjolożka Katarzyna Krzywicka-Zdunek

Pokolenie Beta – kim są i jak zmienią świat? (Fot. Tom Werner/Getty Images)
Pokolenie Beta – kim są i jak zmienią świat? (Fot. Tom Werner/Getty Images)
Pokolenie Beta to dzieci, które dopiero zaczynają się rodzić, a już teraz budzą zainteresowanie ekspertów. Dorastać będą w czasach zaawansowanej technologii, kryzysów klimatycznych i dynamicznych przemian społecznych. Jakie wartości i innowacje przyniosą? O tym opowiada socjolożka Katarzyna Krzywicka-Zdunek.

Każde kolejne pokolenie niesie ze sobą coś nowego – inne wartości, doświadczenia i wyzwania. To, co dla jednej grupy było innowacją, dla następnej staje się codziennością. Współczesny świat zmienia się jednak w takim tempie, że różnice między pokoleniami są coraz bardziej wyraźne. Dziś stoimy u progu narodzin kolejnej generacji – Pokolenia Beta. Kim będą jego przedstawiciele? Jak wpłyną na przyszłość naszego świata? Jakie szanse i zagrożenia przed nimi stoją?

Pokolenie Beta, o którym opowiada socjolożka Katarzyna Krzywicka-Zdunek, to dzieci dopiero zaczynające przychodzić na świat. Będą dorastać w świecie jeszcze bardziej zaawansowanych technologii, w cieniu kryzysów klimatycznych i dynamicznych zmian społecznych. Ich przyszłość jest obiektem prognoz futurologów i badaczy. Jak będą wyglądały ich życie codzienne, edukacja, praca czy relacje międzyludzkie? Oto próba spojrzenia w przyszłość na podstawie wiedzy i prognoz ekspertów.

Nowa generacja – kto należy do Pokolenia Beta?

Pokolenie Beta obejmuje dzieci urodzone od stycznia 2025 roku. – Jego kraniec badacze szacują na 2039 rok. Są to dzieci osób z pokolenia starszych Zetek i młodszych Millenialsów – wyjaśnia Katarzyna Krzywicka-Zdunek.

Pokolenie Beta to następcy Pokolenia Alfa (2010–2024), które z kolei pojawiło się po Zetkach (1996–2009) oraz Millenialsach (1980–1995). Te ramy czasowe nie są przypadkowe – opierają się na obserwacjach kulturowych, technologicznych i społecznych zmian, które kształtują każdy nowy rocznik. – Do 2035 roku dzieci z Pokolenia Beta będą stanowić aż 16% światowej populacji – dodaje socjolożka.

Pokolenie Beta: Świat, który ich ukształtuje

Nie da się mówić o Pokoleniu Beta bez zwrócenia uwagi na środowisko, w którym będą dorastać. To świat zaawansowanej technologii, kryzysów klimatycznych, globalnych wyzwań, a także zmian w edukacji i sposobie komunikacji.

– Edukacja dla Pokolenia Beta prawdopodobnie będzie bardziej zindywidualizowana z użyciem technologii, takich jak platformy online, które pozwalają na naukę dostosowaną do potrzeb ucznia. Rozwój sztucznej inteligencji może sprawić, że poza wsparciem edukacyjnym może ona również kształtować… wirtualnych przyjaciół – prognozuje Krzywicka-Zdunek.

Ale czy świat cyfrowy stanie się jedynym miejscem ich rozwoju? Ekspertka dostrzega tu pewną niejednoznaczność.

– Równie dobrze może to być pierwsze pokolenie, które będzie sobie dawkować dostęp do mediów społecznościowych i skupiać się na realnych relacjach. Jedno jest pewne – będą oni żyć w cieniu kryzysu klimatycznego i kolejnych zagrożeń związanych z konfliktami zbrojnymi – wyjaśnia.

Technologie w życiu Pokolenia Beta – szansa czy zagrożenie?

Pokolenie Beta, jak żadne inne przed nim, będzie głęboko związane z technologią. Wpływ sztucznej inteligencji, automatyzacji czy cyfrowych narzędzi edukacyjnych będzie wszechobecny. – Technologie te z pewnością będą dla nich dużym wsparciem, ale i obciążeniem. Wierzymy, że z pokolenia na pokolenie uczymy się zagrożeń związanych z nadmiernym wykorzystaniem narzędzi cyfrowych i sztucznej inteligencji – zaznacza socjolożka.

W tym kontekście kluczowe będą regulacje prawne. – Liczę na to, że Pokolenie Beta dorastać będzie w bezpieczniejszym świecie cyfrowym. Tego typu przepisy powinny chronić ich przed nadmierną ekspozycją na bodźce internetowe i dezinformację – dodaje.

Kiedy przedstawiciele Pokolenia Beta staną się liderami zmian?

Kiedy możemy spodziewać się, że dzieci z Pokolenia Beta zaczną odgrywać znaczącą rolę w społeczeństwie? Krzywicka-Zdunek odpowiada, że ich wpływ będzie widoczny w różnych sferach w różnym czasie.

– W sferze społecznej ich wpływ zacznie być zauważalny za 15–20 lat, gdy młodsze osoby z tego pokolenia zaczną kształtować normy społeczne i wartości, np. w zakresie równości, praw człowieka czy zrównoważonego rozwoju. W gospodarce ich obecność będzie odczuwalna, gdy wejdą na rynek pracy, przynosząc nowe modele pracy i biznesu – wyjaśnia.

Zaskakujące jest to, że najwcześniej może rozpocząć się wpływ Pokolenia Beta na sferę polityczną, choćby w sposób pośredni. Ekspertka zauważa, że debata publiczna na temat ich edukacji, wsparcia finansowego czy równości szans będzie miała miejsce już za kilka lat.

Technologie, środowisko, kultura – obszary największego wpływu Pokolenia Beta

Każde pokolenie ma swoje mocne strony, które stają się motorami globalnych zmian. W przypadku Pokolenia Beta kluczowe wydają się technologie, zrównoważony rozwój i nowatorskie podejście do kultury oraz relacji międzyludzkich.

– To będzie generacja liderów innowacji – użytkowników i twórców nowych rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Ich wpływ z pewnością zrewolucjonizuje takie sektory, jak edukacja, medycyna czy przemysł – mówi Krzywicka-Zdunek. Zwraca również uwagę na ich inkluzywność społeczną oraz gotowość do walki z globalnymi wyzwaniami, takimi jak zmiany klimatyczne czy cyfryzacja gospodarki.

Wyzwania, przed którymi stanie Pokolenie Beta

Jednak życie w erze cyfrowej niesie za sobą nie tylko możliwości, ale i ryzyka. – Na poziomie indywidualnym może to być głównie umiejętność budowania relacji – co przy rozwoju technologii może być wyzwaniem. Na poziomie społecznym to przede wszystkim zagrożenia wynikające z degradacji środowiska, kurczących się zasobów naturalnych czy pandemii – ostrzega socjolożka.

Czy kryzysy zahartują Pokolenie Beta?

Pokolenie Beta dorasta w świecie kryzysów – od klimatycznego, przez ekonomiczny, aż po zdrowotny. Jak te doświadczenia wpłyną na ich podejście do instytucji?

– Zdecydowanie mogą wykształcić sceptyczne podejście do instytucji. Jeśli te nie zdołają odpowiedzieć na wyzwania naszych czasów, dzieci z Pokolenia Beta mogą postrzegać wspólnotowe działania jako jedyną drogę do zmian – podkreśla Krzywicka-Zdunek.

Pokolenie Beta: Czego możemy się spodziewać?

Na przestrzeni historii każde pokolenie mierzyło się z wyzwaniami swoich czasów, od wynalezienia telewizji, przez erę internetu, po rewolucje społeczne. Podobnie będzie z Pokoleniem Beta. – Będą mieć podobne, choć bardziej zaawansowane wyzwania niż wcześniejsze generacje – podsumowuje ekspertka.

Przyszłość Pokolenia Beta zapowiada się jako mieszanka technologicznych rewolucji, globalnych wyzwań i prób zrównoważenia życia między światem cyfrowym a realnym. Jak poradzą sobie z tym ogromem zadań i szans? Na odpowiedź będziemy musieli poczekać, ale już dziś wiemy, że będą oni odgrywać kluczową rolę w kształtowaniu świata XXI wieku.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze