1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Makijaż
  4. >
  5. Piwne oczy – jak podkreślić ich piękno makijażem?

Piwne oczy – jak podkreślić ich piękno makijażem?

Fot. Launchmetrics/Spotlight/Free
Fot. Launchmetrics/Spotlight/Free
Piwne, kasztanowe, bursztynowe… Oczy w kolorze jasnego brązu mają wiele odcieni. Podpowiadamy, jak najlepiej podkreślić makijażem ich subtelną barwę.

Spis treści:

  1. Jak dziedziczone są piwne oczy?
  2. Piwne piwnym nierówne
  3. Jaki makijaż podkreśli piwne oczy?
  4. Znane osoby z piwnymi oczami
  5. Błysk w oku – pielęgnacja i zdrowie oczu

Choć brązowy kolor oczu występuje najczęściej, ma go blisko 90% ludzi na świecie, piwny kolor tęczówki nie jest zbyt często spotykany na naszej szerokości geograficznej. Ma go ok. 30 procent Polek i Polaków. Właściciele piwnych oczu mają zazwyczaj ciemne włosy – od ciemnego blondu do jasnego brązu – i ciemniejszą karnację, niż blondyni i blondynki o niebieskich oczach.

Jak dziedziczone są piwne oczy?

Kolor tęczówki dziedziczymy po przodkach – nie tylko po rodzicach, ale też po dalszych krewnych w linii prostej. Za fenotypowy kolor oczu odpowiadają 3 geny. Jeśli są zgodne, otrzymujemy jedną z tzw. barw czystych (brązową, zieloną lub niebieską). Jeżeli jednak są różne, wtedy powstaje kolor mieszany, np. szary. Geny odpowiedzialne za kolor tęczówki mogą mieć charakter recesywny, bądź dominujący. Przyjmuje się, że geny dominujące determinują ciemne zabarwienie tęczówki, a recesywne – jasne.

Kolor oczu zależy również od ilości melaniny, pigmentu, który odpowiada za zabarwienie tęczówki oczu, ale także za karnację skóry, kolor włosów, czy liczbę znamion i zdolność skóry do opalania. Im więcej melaniny, tym kolor skóry, włosów czy oczu jest ciemniejszy. Jeśli w tęczówce znajduje się umiarkowana ilość melaniny, przybiera ona kolor jasnobrązowo-złoty, popularnie nazywany piwnym. Piwny kolor oczu wynika z umiarkowanej ilości melaniny w tęczówce.

Piwne piwnym nierówne

Piwne oczy, podobnie jak inne kolory oczu, mogą mieć wiele odcieni. Najbardziej precyzyjnym zestawieniem kolorów oczu jest skala Michalskiego. Antropolog profesor Ireneusz Michalski (1908-1965) wyróżnił ponad 80 odcieni oczu, uwzględniając także przeróżne otoczki i plamki na tęczówce. Jednak najczęściej używaną i najbardziej popularną formą klasyfikacji kolorów oczu jest skala Martina. Według niej wyróżnia się następujące kolory oczu:

  • ciemne – czarnobrązowe, ciemnobrązowe, lub brązowe,
  • mieszane – jasnobrązowe, zielonopiwne, zielone,
  • jasne – szare, jasnoniebieskie i niebieskie.

Piwne oczy w zależności od światła, pory roku, a nawet pory dnia, mogą przybierać różne odcienie: od miodowo-karmelowych po zielonkawo-brązowe.

Ciepły kolor tęczówki sprawia, że osoby o piwnych oczach są postrzegane jako przyjazne, towarzyskie i opiekuńcze, ale także tajemnicze i uwodzicielskie, zwłaszcza jeśli jasnobrązową barwę podkreśli się odpowiednim makijażem.

Jaki makijaż podkreśli piwne oczy?

Cienie, kredki, eyeliner i tusz do rzęs mogą czynić cuda, zwłaszcza w rękach profesjonalnych makijażystów. Dzięki kolorowym kosmetykom możemy nie tylko oko „otworzyć” i rozświetlić, ale także skutecznie podbić barwę tęczówki. Bardzo dobrze widać to na przykładzie piwnych oczu, które mają wiele odcieni.

Wiele kobiet o piwnych oczach unika w makijażu kolorów ziemi. Okazuje się, że całkiem niesłusznie: cienie w kolorze kawy z mlekiem, taupe czy khaki pięknie podkreślają głębię spojrzenia piwnych oczu, zwłaszcza jeśli podkreśli się również kontur oka.

Fot. Launchmetrics/Spotlight/Free Fot. Launchmetrics/Spotlight/Free

W makijażu piwnych oczu sprawdzą się również kolory kontrastowe. Ich barwę wspaniale wydobywają odcienie purpury i fioletu. Kreski i cienie w tych odcieniach sprawiają, że makijaż jest bardziej wyrazisty.

Fot. Launchmetrics/Spotlight/Free Fot. Launchmetrics/Spotlight/Free

Ciepło i łagodność piwnych oczu podkreślają również cienie w kolorze brzoskwiniowym. W tym przypadku jednak im ciemniejsza brawa tęczówki tym lepiej. Przy jaśniejszym kolorze oczu, makijaż w odcieniach moreli czy brzoskwini może dać efekt zmęczonych oczu.

Fot. Launchmetrics/Spotlight/Free Fot. Launchmetrics/Spotlight/Free

Fankom mocniejszego makijażu do piwnych oczu z pewnością można polecić wszelkie odcienie różu: od delikatnie pudrowych po mocną fuksję. Kontrastowe zestawienie barw korzystnie podkreśla piwny kolor tęczówki.

Fot. Launchmetrics/Spotlight/Free Fot. Launchmetrics/Spotlight/Free

Bezpiecznym wyborem w makijażu piwnych oczu są również cienie i kredki w odcieniach szarości, przydymionego błękitu i delikatnego fioletu.

Moc spojrzeniu piwnych oczu dodadzą również przyciemnione rzęsy, na co dzień tuszem w kolorze chłodnego brązu, a na wieczór głębokiej czerni.

Kolor piwnych oczu można wzmocnić nie tylko makijażem. Naturalną barwę tęczówki można przyciemnić, wkładając barwione soczewki kontaktowe. Z takiej opcji mogą skorzystać również osoby, które nie mają wady wzroku, w sprzedaży są bowiem kolorowe soczewki kontaktowe bez korekcji, tak zwane zerówki.

Znane osoby z piwnymi oczami

Pięknem piwnych oczu może pochwalić się wiele znanych aktorek, między innymi Nathalie Portman, Anne Hathaway, Penélope Cruz, a z polskich gwiazd Maja Ostaszewska, Katarzyna Skrzynecka, Joanna Brodzik, Anna Mucha czy Weronika Rosati.

Weronika Rosati (Fot. Stephane Cardinale - Corbis/Getty Images) Weronika Rosati (Fot. Stephane Cardinale - Corbis/Getty Images)

Uwodzicielskim spojrzeniem piwnych oczu czarują kinowi amanci, tacy jak chociażby: George Clooney czy Joseph Fiennes, a wśród polskich aktorów Mikołaj Roznerski czy Eryk Kulm.

Joseph Fiennes (Fot. Karwai Tang/Getty Images) Joseph Fiennes (Fot. Karwai Tang/Getty Images)

Błysk w oku – pielęgnacja i zdrowie oczu

Naturalne piękno oczu zależy przede wszystkim od ich kondycji zdrowotnej. Większość z nas nas przypomina sobie o tym dopiero, gdy oczy szczypią, łzawią, robią się przekrwione, a kolor tęczówki traci blask. Warto o nie zadbać zawczasu: nawilżać, pijąc dużo wody i stosując krople (zwłaszcza jeśli długo pracujemy przy komputerze), pielęgnować okolice powiek, a także chronić przed promieniowaniem UV, nosząc okulary słoneczne. Okuliści przypominają również o wizytach kontrolnych, w czasie których badają nie tylko ostrość widzenia, ale także ciśnienie dna oka i stan siatkówki.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze