Genialny jako aktor, świetny w roli reżysera. W swojej karierze miał momenty różne - od zagrania epizodu, który wycięto z filmu, poprzez bardzo małe role w kilku wielkich filmach, aż po status największej gwiazdy Hollywood z wizerunkiem jakby wyrzeźbionego z marmuru. Kevin Costner to jednak tak naprawdę zwykły, nad wyraz pracowity facet z niezwykłym talentem i ogromną ambicją. Dziś obchodzi swoje 70. urodziny i z tej okazji wybraliśmy 5 jego najlepszych ról.
Bezapelacyjnie najbardziej kultowy i wybitny film Kevina Costnera, który wyreżyserował i zagrał w nim główna rolę, za co dostał dwa (z siedmiu!) Oscary. To historia amerykańskiego porucznika Dunbara (w tej roli Costner), który został przydzielony do odległego, opuszczonego fortu na Dzikim Zachodzie. Tam poznaje Indian z plemienia Siuksów oraz... wilka, który jest odskocznią w jego samotności. Nieoczekiwanie zamiast walki zaprzyjaźnia się również ze swoimi sąsiadami.
Tym filmem Kevin Costner i Clint Eastwood udowodnili, że są duetem idealnym nie tylko na ekranie, ale również na linii aktor-reżyser. „Doskonały świat” to film, który trzeba obejrzeć chociaż raz w życiu, by dodatkowo poznać absolutnie wybitny popis aktorstwa oraz kunsztu filmowych twórców. Fabuła skupia się wokół Butcha Haynesa, który wraz ze współwięźniem ucieka z zakładu karnego. Podczas przypadkowego spotkania z przerażoną rodziną porywa 7-letniego Phillipa. W czasie podróży nawiązuje się między nimi nić niezwykłej przyjaźni i wzajemnej fascynacji. W pogoni za nimi rusza grupa stróżów prawa z Redem Garnettem (Clint Eastwood) na czele.
Genialnie opowiedziana, doskonale napisana i świetnie zagrana odważna historia, która nawet ponad 30 lat od premiery wciąż skłania do refleksji. Akcja „JFK” dzieje się niemal 30 lat po zamachu na prezydenta USA Johna Fitzgeralda Kennedy'ego 22 listopada 1963 r. W Dallas sprawa „prawdziwego” mordercy ciągle porusza opinię amerykańską. Reżyser Oliver Stone, tak jak we wszystkich swoich filmach, występuje w roli adwokata na rzecz uwolnienia się od historycznego narodowego urazu, rozpracowania sprzeczności i otwartych kwestii w relacjach ówczesnej komisji rządowej. Costner wciela się zaś w główną rolę – Jima Garrisona, prokuratura w sprawie Kennedy'ego, którą raz na zawsze udowodnił swój talent również w gatunku dramatów politycznych.
„Nietykalni” z 1987 roku w reżyserii Briana De Palmy to kinowe arcydzieło – wspaniały, gwałtowny, oryginalny portret mafijnego barona, który rządził Chicago w czasach prohibicji oraz bezkompromisowego przedstawiciela prawa, który poprzysiągł go dopaść. To klasyczna historia walki między dobrem, a złem, ale opowiedziana z kunsztem najlepszych światowych filmowców. „Nietykalni” są tak naprawdę filmem trzech aktorów: Kevina Costnera w roli agenta federalnego Eliota Nessa; Roberta De Niro jako legendarnego gangstera Ala Capone oraz Seana Connery'ego jako Malone, policjanta, który uczy Nessa, jak pokonać mafię stosując się do prostej zasady – strzelać szybciej i celniej niż przeciwnik.
Choć Kevin Costner w swojej karierze ma wiele ról w filmach wybitnych, to dzięki tej w serialu „Yellowstone”, hitowi Paramount i platformy SkyShowTime, współcześni widzowie poznali jego talent. Pięciosezonowy serial przedstawia losy rodziny Duttonów, kowbojów żyjących w Montanie, którzy sprawują kontrolę nad największym w Stanach Zjednoczonych ranczem. Ich rozległa ziemia graniczy z rezerwatem Indian; terenem firmy deweloperskiej prowadzonej przez Dana Jenkinsa i parkiem narodowym Yellowstone. Zarówno deweloperzy, jak i współcześni przodkowie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej oraz zarządcy parku są zainteresowani obszarem, którego właścicielem jest John Dutton (Kevin Costner). Ten jednak zamierza za wszelką cenę bronić swojego dziedzictwa. Twardo odpiera kolejne propozycje i stawia czoła podstępnym wrogom z pomocą swojej bezwzględnej córki Beth oraz trzech synów: Jamiego, Lee i Kayce’ego.