fbpx

Kreatywność i macierzyństwo

matka_kreatywnosc
123rf.com

Miranda Hersey, coach i autorka książki „The Creative Mother’s Guide: Six Practoces for the Early Years”, podsuwa kobietom pomysły, jak pogodzić kreatywność z byciem mamą.
Miranda Hersey wie o tym sporo, bo ma pięcioro dzieci w wieku od 5 do 22 lat. Uważa ona, że, karmiąc swoją potrzebę bycia kreatywnym, stajemy się również lepszym rodzicem. Bo jesteśmy bardziej odprężone i spełnione, a to sprawia, że lepiej radzimy sobie z nieuniknionymi stresami codziennego życia. Przy okazji również pokazujemy dzieciom, że ważne jest podążanie za swoimi pasjami.

A zatem:

1. Rób to, co kochasz

Wiele osób uważa, że muszą zmienić swój styl życia, aby być kreatywnym, tymczasem wystarczy odkryć, co kochamy robić. I zacząć to robić tu i teraz. Pisać, malować, tańczyć, szydełkować, śpiewać, grać na gitarze.

2. Małe kroki sposobem na duży sukces

Gdy dzieci są małe, być może masz dla siebie tylko kilka chwil wieczorem lub wtedy, gdy one śpią. Dlatego ważne jest, żebyś wtedy nie krzątała się po domu, tylko była ze sobą. Choćby z tomikiem wierszy, słuchawkami na uszach podczas słuchania ulubionej muzyki. Gdy będziesz się w ten sposób inspirować, zaczniesz sama tworzyć. Nieważne, że to tylko kwadrans, z biegiem czasu zrobi się więcej przestrzeni dla ciebie, jeśli o sobie zupełnie nie zapomnisz.

3. Szukaj podobnych do siebie

Inni ludzie mogą być dla nas dużym wsparciem, zwłaszcza ci, którzy realizują siebie w sposób podobny do tego, o jakim marzymy. Dlatego jeśli chcesz pisać, zapisz się na warsztaty pisarskie, szukaj takich ludzi na forach internetowych, szukaj zwłaszcza wśród kobiet, które mają dzieci.

4. Znajdź opiekunkę

Czasami warto zostawić swój dom, aby skoncentrować się na swojej twórczości. Poszukaj opiekunki na godziny lub poproś o pomoc kogoś z rodziny lub znajomych.

5. Bądź kreatywna z dziećmi

Pozwól sobie robić to, co kochasz, gdy jesteś z rodziną. Gdy dzieci są już trochę większe, możesz razem z nimi tworzyć – razem malujcie, gotujcie, uprawiajcie ogródek, odwiedzajcie muzea. Istotne jest, żeby życie kreatywne stało się normą, niemal codziennością.

6. Dbaj o siebie

Żeby mieć energię do twórczego życia, należy o siebie dbać – zdrowo się odżywiać, wysypiać, przebywać często na świeżym powietrzu, medytować. Słowem – słuchac siebie i żyć w zgodzie ze sobą.

7. Wstań wcześniej

Czas zanim dzieci się obudzą, jest doskonały by tworzyć. Kładź się wcześniej spać i wcześniej wstawaj. Już pół godziny wystarczy, by nakarmić swoją duszę. Wtedy cały dzień będzie dla ciebie lepszy.

9. Skoncentruj się na rozwiązaniach

Jeśli chodzi o kreatywność, łatwo utknąć w pułapce „tak, ale”. Na przykład: „Tak, pisałabym, ale teraz nie mogę, bo dziecko ma anginę”, „Poszłabym do muzeum, ale dziecko będzie tam niegrzeczne”, „Szyłabym wieczorami, ale jestem zbyt wyczerpana”. Będzie tym trudniej, im na dłużej utkniesz w tych wymówkach. I z biegiem czasu trudniej ci będzie, opuścić to zgubne dla ciebie miejsce. Dlatego nie skupiaj się na powodach niemożności, tylko przejdź do działań.

  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze