1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

“Księga Olśnień”: nowy album Agi Zaryan

fot. Mateusz Stankiewicz
Po sukcesie albumu “A Book of Luminous Things” z anglojęzycznymi interpretacjami wierszy Czesława Miłosza i jego ulubionych poetek, Aga Zaryan przygotowała polską wersję płyty. Premiera “Księgi Olśnień” odbędzie na początku października.

“Księga Olśnień” to drugi polskojęzyczny album w dyskografii Agi Zaryan. Składa się na niego 12 kompozycji.

Do współpracy przy utworze “To jedno” wokalistka zaprosiła Grzegorza Turnaua. Piosenka ta, jako pierwsza, będzie promowała album.

Motywacją Agi Zaryan do nagrań po polsku były “siła języka, głębia oraz wyrazistość przekazu, które oferuje poezja w języku ojczystym. “...Miłosz pisał swoje wiersze po polsku, dopiero później były one przekładane na inne języki...” mówi artystka. Mam nadzieję, że w “Księdze Olśnień”  słuchacze natrafią na tematy im bliskie. Ja w wybranej poezji znalazłam swoje olśnienia”.

Aga Zaryan ma na uwadze słowa Czesława Miłosza na temat przekładów jego poezji na inne języki: “...Istnieć równocześnie w dwóch językach jest dla poety cennym doświadczeniem. Pozwala to przekonać się, jak różne są reakcje czytelnika na poszczególne słowa i wersy, zależnie od własnych tego czytelnika tradycji i przyzwyczajeń. Czytelnicy znający oba języki są uprzywilejowani, bo mogą porównywać, rozjaśnić sens albo krytykować nieuniknione rozbieżności...”

6 listopada 2011 r. w cyklu Deutsche Bank Invites odbędzie się galowy koncert promocyjny w Filharmonii Narodowej w Warszawie, podczas którego Aga Zaryan zaprezentuje repertuar z płyty w towarzystwie swojego kwartetu jazzowego oraz Orkiestry Filharmonii Narodowej.

Poprzedni, anglojęzyczny album “A Book of Luminous Things” ukazał się w czerwcu 2011 r. i zyskał  juź status Platynowej Płyty. Nagrania po angielsku podyktowane były przede wszystkim chęcią promocji twórczości Czesława Miłosza za granicą.

Aga Zaryan wróciła niedawno z tournée po Japonii i Chinach, gdzie w ramach programu polskiej prezydencji zaprezentowała publiczności repertuar z poezją Miłosza, między innymi w prestiżowym klubie Cotton Club w Tokio, podczas Tokio Jazz Festival oraz na Ninegates Jazz Festival w Pekinie.

Aga Zaryan uznawana jest za jedną z najbardziej rozpoznawalnych wokalistek jazzowych nowego pokolenia. Jej albumy osiągnęły statusy Złotych i Platynowych Płyt. Czterokrotnie zwyciężała w plebiscycie na Najlepszą Wokalistkę Roku magazynu Jazz Forum (2007-2010). Jest laureatką nagrody Fryderyk. To pierwsza polska artystka wydająca albumu pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note Records.Swój sukces zawdzięcza niezwykłej barwie głosu, znakomitym umiejętnościom wokalnym i charyzmie scenicznej.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze