1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Kolekcja Ericha Marxa w Łodzi

Kolekcja Ericha Marxa w Łodzi

fot. materiały organizatorów
fot. materiały organizatorów
Pierwsza w Polsce prezentacja jednej z najcenniejszych europejskich kolekcji sztuki współczesnej dokumentuje historię malarstwa na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Kolekcja Ericha Marxa obejmuje dzieła europejskiego i amerykańskiego malarstwa ostatnich dekad. To najważniejsza i najpotężniejsza prywatna kolekcja sztuki w Berlinie. To także jedna z najważniejszych kolekcji sztuki współczesnej w Niemczech i na świecie. Na co dzień można ją oglądać na stałej ekspozycji w berlińskim muzeum Hamburger Bahnhof.

Erich Marx (ur. 1921), z wykształcenia doktor prawa, kolekcjonuje dzieła sztuki powstałe od lat 50. XX wieku. Po raz pierwszy pokazał publicznie fragmenty swoich zbiorów (między innymi prace Andy'ego Warhola, Josepha Beuysa, Roberta Rauschenberga i Cy Twombly'ego) w 1982 roku w Neue Nationalgalerie w Berlinie, wzbudzając entuzjastyczne recenzje. W następstwie tej prezentacji władze landu Berlin zdecydowały o przebudowie nieużytkowanego budynku dawnego dworca kolejowego - Hamburger Bahnhof - na potrzeby wystawy sztuki współczesnej i umieszczeniu tam największych dzieł ze zbiorów Marxa jako stałej ekspozycji.

Wystawie towarzyszy katalog wydany w dwóch wersjach językowych: polskiej i niemieckiej. Zawiera m.in. wywiad z kolekcjonerem przeprowadzony przez Anetę Panek z Instytutu Polskiego w Berlinie i esej Marty Skłodowskiej na temat kolekcji i kolekcjonowania. W katalogu znajdują się także artykuły autorstwa prof. Eugena Blume i dr Kathariny Schlüter z Hamburger Bahnhof Museum oraz Magdaleny Lewoc z Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Wystawa w Atlasie Sztuki jest czynna od 21 października do 30 grudnia 2011.

Po prezentacji w Łodzi wystawa zostanie pokazana w Szczecinie (27 stycznia - 22 kwietnia 2012).

Atlas Sztuki ul. Piotrkowska 114/116 90-006 Łódź

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze