1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura
  4. >
  5. Europa Cinemas nagradza Romana Gutka

Europa Cinemas nagradza Romana Gutka

Stowarzyszenie Europa Cinemas, skupiające 1057 kin studyjnych w 599 miastach w 64 krajach, przyznało swoje coroczne nagrody. Tytuł Przedsiębiorcy roku otrzymał Roman Gutek.

Europa Cinemas nagrodziła Gutka za nieustające starania w uruchamianiu nowych projektów filmowych. W uzasadnieniu nagrody podkreślono znaczenie kina Muranów i założonej w 1994 roku firmy dystrybucyjnej Gutek Film w upowszechnianiu kultury filmowej w Polsce i udostępnianiu polskim widzom kina artystycznego. Doceniono także inicjatywę Mały Gutek upowszechniającą ambitną animację dla dzieci. Europa Cinemas zwraca również uwagę na to, że Gutek jest twórcą i dyrektorem artystycznym MFF Nowe Horyzonty, który w ciągu ledwie dekady stał się największym festiwalem filmowym w kraju. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty pokazuje najważniejsze filmy festiwalu w ramach projektu Nowe Horyzonty Tournée i wprowadza je do regularnej dystrybucji kinowej. Nową inicjatywą SNH jest American Film Festival, którego druga edycja, bardzo dobrze oceniona przez widzów i media, odbyła się w listopadzie we Wrocławiu.

To nie pierwsza nagroda Europa Cinemas, która trafiła w ręce Romana Gutka. W 2004 roku warszawskie Kino Muranów zostało nagrodzone za najlepsze programowanie.

Nagroda zostanie wręczona Romanowi Gutkowi 18 grudnia w kinie Muranów podczas uroczystej premiery filmu Człowiek z Hawru w reżyserii Aki Kaurismäkiego, dystrybuowanego od 6 stycznia 2012 przez Gutek Film.

Nagrodę dla najlepiej zaprogramowanego kina otrzymało w tym roku kino Abaton w Hamburgu, zaś nagroda za działania dla młodej publiczności powędrowała do Glasgow Film Theatre, Dundee Contemporary Arts oraz Filmhouse w Edinburghu. Stowarzyszenie Europa Cinemas skupia obecnie nie tylko kina w Europie, lecz również w Azji, Ameryce Środkowej i Afryce.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze