1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Młodzi projektanci nagrodzeni na Łódź Design Festiwal [GALERIA ZDJĘĆ]

Projekt „The Sound of Things” Aleny Halmes ze Szwajcarii, oparty na nowym podejściu do projektowania, inspirowane postrzeganiem rzeczywistości przez osoby niewidome. (Fot. materiały prasowe)
Zobacz galerię 19 Zdjęć
Zakończyło się właśnie trwające kilka dni święto wzornictwa. Podczas Łódź Design Festiwal już po raz kolejny można było oglądać najlepsze przykłady współczesnego designu – od wzornictwa przemysłowego, poprzez projektowanie graficzne, architekturę, rzemiosło, aż po kreowanie usług i interakcji.

Jednym z ważniejszych elementów programu Łódź Design Festiwal jest międzynarodowy konkurs wzorniczy make me! dla młodych projektantów. Jury ocenia prace konkursowe pod kątem nowatorskiego wzornictwa i odwagi w poszukiwaniu nowych interpretacji dotychczasowych funkcji przedmiotów.

W tym roku pierwszą nagrodę PARADYŻ AWARDS  w wysokości 30 000 zł otrzymał kolektyw projektantów OnMateria za projekt “The Green Box”, czyli kompostowalny zestaw przyborów kosmetycznych do hotelowej łazienki, wykonany z ekologicznych odpadów rolnych, który po użyciu, dzięki metodzie przemysłowego kompostowania, posłuży do wytwarzania zielonej energii.

Projekt nagrodzony 1. nagrodę w konkursie make me! na Łódź Design Festiwal (Fot. materiały prasowe)

Druga nagroda PARADYŻ AWARD, o wartości 20 tys. zł, trafiła do Seok-hyeon Yoona (Korea Południowa) za “Ott / Another paradigmatic ceramic” - alternatywny sposób szkliwienia ceramiki z wykorzystaniem naturalnej żywicy koreańskiej, w odpowiedzi na utrudniające recykling szklane składniki szkliwień - podczas nagrzewania wysoką temperaturą w piecu "Ott" po prostu wyparowuje. Pozwala to na ponowne użycie w produkcji raz już wypalonej i szkliwionej gliny, co nie jest możliwe przy obecnie stosowanych metodach.

Projekt nagrodzony 2. nagrodę w konkursie make me! na Łódź Design Festiwal (Fot. materiały prasowe)

Trzecia nagroda PARADYŻ AWARD, w wysokości 10 tys. zł, została podzielona pomiędzy trzy projekty, które uzyskały taką samą ilość głosów: to odpowiednio “Anomals”, projekt Einav Ben-Asher (Izrael), czyli seria kukiełek składająca się z pięciu zwierzątek, z których każde ma cechę dominującą, obrazującą pewną anomalię, dzięki której każda z nich może stać się narzędziem edukującym dzieci i zachęcającym do akceptacji oraz empatii.

Projekt nagrodzony 3. nagrodę w konkursie make me! na Łódź Design Festiwal (Fot. materiały prasowe)

To również “Ignis” Tobiasa Trübenbachera (Niemcy), szczególne narzędzie, które przekształca ciepło w energię elektryczną i przechowuje ją w celu dostarczenia światła i mocy, kiedy tylko stają się potrzebne, przyczyniając się do rozwiązania problemu trwałego i zrównoważonego dostępu do elektryczności, z którym zmagają się ludzie na całym świecie.

Projekt nagrodzony 3. nagrodę w konkursie make me! na Łódź Design Festiwal (Fot. materiały prasowe)

To także “na balkon!” Heleny Wierzbowskiej i Agnieszki Cieszanowskiej (Polska), czyli zestaw mebli i akcesoriów, który powstał jako odpowiedź na potrzeby osób z miast, posiadających niewielkie balkony, ceniących funkcjonalność oraz otwartych na nowoczesne rozwiązania stylistyczne.

Projekt nagrodzony 3. nagrodę w konkursie make me! na Łódź Design Festiwal (Fot. materiały prasowe)

Wybrane prace finalistów konkursu make me! w ramach tegorocznej edycji Łódź Design Festiwal możecie zobaczyć w galerii zdjęć.

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze