1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Agnieszka Holland została prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej

Agnieszka Holland. (Fot. Jarek Praszkiewicz/Forum)
Głosami 3800 członków Agnieszka Holland została wybrana nowym prezydentem Europejskiej Akademii Filmowej. Reżyserka zastąpi Wima Wendersa, niemieckiego reżysera, który sprawował ten urząd od 24 lat. 

Od 2014 do 2019 roku Agnieszka Holland była przewodniczącą Rady Europejskiej Akademii Filmowej. Teraz, głosami ponad 3800 członków Akademii, objęła urząd prezydenta Europejskiej Akademii Filmowej (EFA) i tym samym zastąpiła na tym stanowisku cenionego niemieckiego reżysera, scenarzystę i producenta Wima Wendersa, który był prezydentem Akademii od 1996 roku. Nowym dyrektorem zostanie Matthijs Wouter Knol.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.
 

— Aby w tych trudnych czasach ocalić twórczą moc kina niezależnego i zaangażowanie naszej widowni, musimy wykorzystać całe nasze doświadczenie i wyobraźnię. Wierzę, że Europejska Akademia Filmowa odgrywa w tej kwestii ważną rolę i jestem szczęśliwa, że mogę być jej częścią — powiedziała Agnieszka Holland.

Agnieszka Holland ma w swoim dorobku ponad 40 filmów i seriali. Jej filmy zdobywały wiele prestiżowych nagród, m.in. w Cannes, Montrealu i Berlinie. Trzy filmy jej autorstwa dostały nominacje do Oscara - „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” i „W ciemności”. O kolejną nominację walczy jej najnowszy film, „Szarlatan”.

Europejska Akademia Filmowa została utworzona w 1989 roku przez swojego pierwszego prezydenta, szwedzkiego reżysera Ingmara Bergmana. Powstała, by promować europejską kinematografię i zabiegać o poparcie dla interesów Europejskiego filmu.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze