1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Scorpions oddali hołd Ukrainie. Zespół zmienił słowa w kultowym utworze „Wind Of Change”

Klaus Maine, lider zespołu Scorpions (Fot. Wagner Meier/Getty Images)
Podczas jednego z ostatnich koncertów zespół Scorpions zmienił słowa w kultowym utworze „Wind Of Change”. W ten sposób grupa okazała wsparcie Ukrainie, która stała się celem rosyjskiej inwazji. „Odwieczne marzenie o pokoju przeminęło z wiatrem” – napisali członkowie kapeli w mediach społecznościowych.

Po wielomiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią niemiecki zespół Scorpions ruszył w trasę koncertową promującą ich ostatni album zatytułowany „Rock Believer”. Podczas jednego z ostatnich występów grupa zaprezentowała publiczności legendarną balladę „Wind Of Change” w zupełnie nowej wersji. Fragment tekstu ze słowami dotyczącymi Rosji zmieniono bowiem na taki, który nawiązuje do Ukrainy. Co ciekawe, utwór powstał w 1990 roku, w nawiązaniu do przemian politycznych w ZSRR na przełomie lat 80. i 90., które doprowadziły do upadku Związku Radzieckiego i rozwiązania bloku wschodniego, a w efekcie – końca zimnej wojny.

W oryginalnej wersji słowa piosenki „Wind Of Change” brzmią: „I follow the Moskva, down to Gorky Park, listening to the wind of change”, co oznacza „Podążam wzdłuż rzeki Moskwy, do Parku Gorkiego, wsłuchując się w wiatr zmian”. W Las Vegas lider Scorpions Klaus Meine zaśpiewał jednak: „Wsłuchaj się w moje serce, ono mówi Ukraina i czeka, by zmienił się wiatr”. Ponadto gitarzysta Matthias Jabs przemalował swoją gitarę w ukraińskie barwy narodowe.

Zespół udostępnił w mediach społecznościowych nagranie, w którym wspiera Ukrainę. „24 lutego 2022 roku świat się zmienił: rosyjscy żołnierze zamieniają Ukrainę w gruzowisko. Zwykli ludzie giną, próbując uciec. To obrazy, które ranią nasze serca. Bomby, rakiety, czołgi, przetoczyły się przez Ukrainę jak burza. Szanujemy tych, którzy wychodzą na ulice w Rosji, by protestować przeciwko tej »operacji specjalnej« i wiele ryzykują. Wyrazy współczucia kierujemy do wszystkich, którzy uciekają lub doznają w Ukrainie głębokiej traumy. Odwieczne marzenie o pokoju przeminęło z wiatrem…” – napisali członkowie zespołu.

Zespół wkrótce wystąpi również w Polsce. Koncert niemieckiej grupy ma odbyć się 28 maja 2022 roku w krakowskiej TAURON Arenie.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze