1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Film "Nieulotne" Jacka Borcucha nagrodzone na festiwalu w Sundance

mat. prasowe
Film Jacka Borcucha, pt. "Nieulotne" otrzymał nagrodę za zdjęcia na festiwalu filmów niezależnych Sundance.

Jury festiwalu uhonorowało Michała Englerta za najlepsze zdjęcia. Z wyborem tym w pełni zgadza się amerykańska prasa. Screen Daily wychwala „Nieulotne” za „piękno, styl” oraz „elegancję, z jaką uchwycono istotę miłości”. The Hollywood Reporter przewiduje, że „film ma zapewniony sukces w kinach”.

Jeszcze przed startem imprezy serwis Worldsmovies zaliczył polską produkcję do TOP 10 najciekawszych tytułów festiwalu.

 „Nieulotne” to drugi z rzędu film Borcucha wybrany do selekcji festiwalu Sundance, co niewątpliwie – wraz z otrzymaną w weekend nagrodą – jest wielkim sukcesem reżysera i znaczącym osiągnięciem polskiego kina na arenie międzynarodowej. Do polskich kin film „Nieulotne” wejdzie 8 lutego, ale europejska premiera odbędzie się już dzisiaj w ramach 42. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie.

„Nieulotne” to pulsująca emocjami historia miłości Michała (Jakub Gierszał) i Kariny (Magdalena Berus), pary polskich studentów, którzy poznają się i zakochują, pracując razem w słonecznej Hiszpanii. Beztroski wakacyjny romans zostaje przerwany przez dramatyczne wydarzenie, które na zawsze odmieni życie bohaterów.

Główne role w filmie - podobnie jak we „Wszystko co kocham” - zagrali aktorzy młodego pokolenia. Znany już Borcuchowi Jakub Gierszał (debiut we „Wszystko co kocham”), gwiazda głośnej „Sali samobójców”, laureat prestiżowego wyróżnienia Shooting Star 2012 oraz Magdalena Berus, która do obsady filmu „Nieulotne” trafiła po zagraniu pierwszoplanowej roli w „Bejbi blues” - nowym obrazie Kasi Rosłaniec, autorki przeboju „Galerianki”.

Odtwórców głównych ról wspierają: Andrzej Chyra – ulubiony aktor Jacka Borcucha („Kallafiorr”, „TuliPany”, „Wszystko, co kocham”) i jedna z najzdolniejszych młodych polskich aktorek, nominowana do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego Joanna Kulig („Hansel i Gretel: Łowcy czarownic”, „Sponsoring”, „Kobieta z Piątej Dzielnicy”) oraz gwiazdy hiszpańskiego kina: Ángela Molina, laureatka festiwalu w San Sebastian, znana z występów w dziełach Luisa Buñuela („Mroczny przedmiot pożądania”) i Pedra Almodovara („Drżące ciało” i „Przerwane objęcia”) i Juan José Ballesta - ulubieniec Hiszpanek, zdobywca aktorskich laurów w San Sebastian za kreację w głośnych „7 dziewicach” oraz Goi za ekranowy debiut w „Kulce”.

Autorem zjawiskowej urody zdjęć do filmu „Nieulotne” jest nagrodzony w Sundance Michał Englert  („33 sceny z życia”, „Sponsoring”). Muzykę skomponował Daniel Bloom („TuliPany”, „Wszystko co kocham”). W filmie będzie też można usłyszeć utwory gwiazd nurtu dream pop - Cocteau Twins i Beach House.

[iframe src="http://www.youtube.com/embed/Z69F20B9LdY" frameborder="0" allowfullscreen" width="100%" height="315-->

Share on Facebook Send on Messenger Share by email

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze