1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Kultura

Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej "Open City" w Lublinie

Lubelski festiwal to jedna z najważniejszych prezentacji sztuki współczesnej w Polsce i największa tego typu wystawa na wschodzie Polski. "Open City" opiera się na idei uwolnienia działa sztuki od sterylnej i pozbawionej kontekstu przestrzeni muzeum, na rzecz zmiennego otoczenia miasta. W trzeciej edycji festiwalu uczestniczą m.in. Cezary Bodzianowski, Maurycy Gomulicki i Julita Wójcik.

Przez miesiąc, na przełomie czerwca i lipca, artyści poddają swoje prace pod oceny i refleksje mieszkańców miasta i turystów. Sztuka zostaje wystawiona zarówno na ulotne emocje przechodniów, jak i na zmienne warunki atmosferyczne. Wpisana w dziejowy kontekst i współczesne problemy przestrzeni miejskiej, staje się zarówno jej komentarzem jak i kolejnym rozdziałem historii miasta.

W tym roku jedną z głównych atrakcji "Open City" jest dom Elvisa Presleya wznoszony na terenie przyszłego kompleksu Alchemia przy ulicy Świętoduskiej, obok budynku Arkad.

"Dom Elvisa", to ażurowa instalacja przedstawiająca w skali 1:1 dom "króla rock and rolla" w Memphis. W całej okazałości będzie można go oglądać od środy (22 czerwca), kiedy wieczornym koncertem zostanie tu zainaugurowana trzecia edycja festiwalu.

Ponadto serii "włamań" w różnych punktach Lublina dokona Alex Villar, na ulicach pojawią się bilbordy Liliany Orbach, a na Osiedlu Słowackiego, w zrujnowanym amfiteatrze, mieszkańcy i artyści stworzą wspólnie "Muzeum Społeczne". Wycieczkę po miejskiej wystawie oprowadzi kuratorka Monika Szewczyk.

Główne wydarzenia Festiwalu "Open City" trwają od 22 do 25 czerwca 2011. Wystawy są czynne do 13 lipca 2011.

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze